Χίμκι: Έβαλε τέλος στο σερί της Αρμάνι με Σβεντ-Γερέμπκο! (videos)

2019-11-14T19:45:35+00:00 2019-11-14T21:04:45+00:00.

14/Nov/19 19:45

Η Αρμάνι προσπάθησε να κάνει τη ζημία στην έδρα της Χίμκι, όμως οι Ρώσοι είχαν αντίθετοι άποψη και πήραν τη νίκη με σκορ 87-79. Άπιαστοι οι Σβεντ-Γερέμπκο!

Το σερί της Αρμάνι Μιλάνο (6 νίκες) σταμάτησε στη Μόσχα. Αν και οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι μέχρι τη δεύτερη περίοδο, η Χίμκι, με μπροστάρηδες τους Αλεξέι Σβεντ και Γιόνας Γερέμπκο, πήρε τη νίκη με 87-79.

Πλέον, οι γηπεδούχοι μετρούν 6 νίκες σε 8 ματς, όσες και οι φιλοξενούμενοι, με τη Χίμκι να κάνει το ”5/5” εντός έδρας, δείχνοντας πως ακόμα και όταν βρίσκεται πίσω στο σκορ, έχει πλέον τις λύσεις για να κάνει την ανατροπή. Στον αντίποδα, ο Έτορε Μεσίνα είδε τους παίκτες του να παθαίνουν ”μπλακ άουτ” στη τελευταία περίοδο και δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει το θετικό αποτέλεσμα, στο 300ο του ματς στην Ευρωλίγκα.

Για την 9η αγωνιστική, η Χίμκι φιλοξενείται από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη (19/11, 22:00), ενώ η Αρμάνι υποδέχεται τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (19/11, 21:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η αναμέτρηση ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο, με τις δύο ομάδες να έχουν ρυθμό κυρίως στην επίθεση, στην οποία και βασίστηκαν. Παρόλα αυτά, καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει, με την Αρμάνι να έχει ισχνό προβάδισμα, στο φινάλε με 22-25.

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έμοιαζε ασταμάτητος από μακριά, ο Λουίς Σκόλα έκανε τα… δικά του μέσα στη ρακέτα για το 33-41 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως οι Αλεξέι Σβεντ και Γιόνας Γερέμπκο είχαν αντίθετη άποψη, με το ημίχρονο να έρχεται με το σκορ στο 47-51.

Βίοι αντίθετοι στο δεύτερο ημίχρονο!

O ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε, όμως οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν πως είχαν το πάνω χέρι, με το δίδυμό της Χίμκι να κάνει πράγματα και θαύματα. Μπορεί ο Έτορε Μεσίνα να είχε επιπλέον επιθετικούς πόλους (Σέρχι Ροντρίγκεθ, Μάικλ Ρολ), όμως οι Ρώσοι κατάφεραν να πάνε στη τελευταία περίοδο με… ισοπαλία (65-65).

Όλα τελείωσαν στη τέταρτη περίοδο, όταν οι παίκτες της Χίμκι έβαλαν… τα πάντα, με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 12 στο 35′. Οι Ιταλοί αντέδρασαν προς στιγμήν, οι Ρώσοι έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και πανηγύρισαν στο φινάλε με σκορ 87-79.

Πού κρίθηκε: Στη τέταρτη περίοδο, όταν και η Χίμκι πήρε το πάνω χέρι, βάζοντας 22 πόντους, ενώ δέχθηκε μόλις 14!

Παίκτης-κλειδί: Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος ο Αλεξέι Σβεντ με 24 πόντους (4/6 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 1/1 βολές), 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Γιόνας Γερέμπκο (ρεκόρ καριέρας) με 19 πόντους (7/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ 11 και 10 είχαν οι Ντέβιν Μπούκερ (6 ριμπάουντ) και Στέφαν Γιόβιτς.

Προσπάθησαν, αλλά δεν πανηγύρισαν οι Λουίς Σκόλα (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Μάικλ Ρολ (14 πόντοι) και Σέρχιο Ροντρίγκεθ (5 ασίστ, 4 κλεψίματα)-Νεμάνια Νέντοβιτς (7 ασίστ) με 13 έκαστος. 11 μέτρησε ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 47-51, 65-65, 87-79