Βαλένθια: Διέλυσε την Μπάγερν και έδωσε απαντήσεις!

2019-11-15T22:48:51+00:00 2019-11-15T23:56:44+00:00.

15/Nov/19 22:48

Νέα καλή εμφάνιση για την Βαλένθια, η οποία διέλυσε με 82-56 την αγνώριστη Μπάγερν Μονάχου.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Είδε μια μεγάλη ευκαιρία να της παρουσιάζεται και δεν την άφησε να περάσει ανεκμετάλλευτη. Η Βαλένθια έδωσε συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις της και κατάφερε να ισοπεδώσει την Μπάγερν με 82-56, σε μια βραδιά που αναμένεται να κυνηγάει για καιρό τους Γερμανούς.

Κορυφαίος από πλευράς Ισπανών ήταν ο Μπροκ Μότουμ, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Βίβες και Ντούμπλιεβιτς. Στον αντίποδα, μόνο ο Λούτσιτς στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων.

Η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης ήταν στη πλειονότητα της αναγνωριστική, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η συνέχεια όμως ήταν καθαρά υπόθεση των γηπεδούχων. Οι Ισπανοί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον την απροσεξία των φιλοξενούμενων, έτρεξε ένα σερί 15-5 και πήγε στο ημίχρονο έχοντας “μαξιλαράκι” ασφάλειας.

Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν μια αξιόλογη προσπάθεια επιστροφής στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, φτάνοντας μέχρι και στο -3 (39-36). Αυτή όμως, έμελλε να είναι και η τελευταία φορά που η Μπάγερν θα έβλεπε… από κοντά την πλάτη της αντιπάλου της.

Η Βαλένθια από εκείνο το σημείο και έπειτα έπαιζε… μόνη της. Δέχθηκε μόλις εννέα πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο, διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα επιθετικά και έφτασε σε έναν σημαντικό -κυρίως ψυχολογικό- θρίαμβο.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 59-47, 82-56