Αρμάνι: Πήρε το “ντέρμπι” με Μακάμπι και της έσπασε το σερί (video)

2019-11-19T22:51:42+00:00 2019-11-20T00:04:36+00:00.

19/Nov/19 22:51

Η Αρμάνι ήταν καλύτερη απέναντι στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Μακάμπι, φτάνοντας στη νίκη με 92-88 στο πλαίσιο της 9η αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί της ομάδας του Σφαιρόπουλου.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, όπου το σκορ ανέβηκε ψηλά, η Αρμάνι πήρε τη νίκη με 92-88 κόντρα στην Μακάμπι και ανέβηκε στο 7-2. Παράλληλα η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, της οποία το σερί των 6 νικών τελείωσε, υποχώρησε στο 6-3.

Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους και 11 ασίστ, ενώ 20 πόντους πρόσθεσε ο Λουίς Σκόλα.

Από την άλλη ο Ουίλμπεκιν ήταν… μαγικός με 25 πόντους, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή, ενώ αποχώρησε στο τέλος υποβασταζόμενος.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η Εξέλιξη:

Ισορροπία στην αρχή

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά και στα πρώτα λεπτά το έβλεπαν… βαρέλι, με το σκορ να είναι 16-15 στο 5’. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογης επιθετικής συγκομιδής, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 21-21.

Καλή Μακάμπι, καλύτερη Αρμάνι

Η Μακάμπι με ένα μικρό ξέσπασμα πήρε ένα μικρό προβάδισμα (23-28, 12’), αλλά η Αρμάνι επέστρεψε άμεσα. Οι Ιταλοί είχαν τον Σέρχι σε καλή κατάσταση και πήραν μείωσαν, παίρνοντας τα ηνία στη συνέεια. Έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 47-42.

Άντεξαν στην πίεση οι Ιταλοί

Ο Μίτσοφ πετούσε… φωτιές και η Αρμάνι ανέβηκε στο +9 (54-45, 21’), ενώ δεν σταμάτησε να πιέζη, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Μετά το 58-48 η Μακάμπι αντέδρασε και επέστρεψε στο παιχνίδι, μειώνοντας και παίρνοντας το προβάδισμα (63-64, 28’). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την Μακάμπι να τρέχει ένα 8-0 και να κλείνει την περίοδο στο 71-64.

“Καθάρισε” το ματς

Ο Σκόλα με τρίποντο έστειλε το παιχνίδι στο +12 (76-64, 31’) και κάπου εκεί τα πάντα ξεκαθάρισαν για τα καλά. Η Μακάμπι προσπάθησε να επιστρέψει και μείωσε, όμως δεν μπόρεσε να κάνει την ολική ανατροπή, καθώς η Αρμάνι είχε τον τρόπο να απαντήσει. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Ιταλούς να επικρατούν με 92-88.

Παίκτης – κλειδί: Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ ήταν “διπλός” με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και κομβική παρουσία στα κρίσημα σημεία.

Πού κρίθηκε: Το 11-0 που έτρεξε η Αρμάνι από το 29 έως το 31 ήταν και εκείνο που έκρινε τα πάντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 47-42, 71-64, 92-88