Ρεάλ: Διέλυσε τη Χίμκι, διεύρυνε το σερί!

2019-11-19T22:38:12+00:00 2019-11-19T23:45:00+00:00.

19/Nov/19 22:38

Η Ρεάλ πανηγύρισε την τέταρτη σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα, κάνοντας… χίλια κομμάτια τη Χίμκι στη Μαδρίτη (104-76), με το καλύτερο φετινό επιθετικό της βράδυ και κρεσέντο από το τρίποντο!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έχει πάρει φόρα κι έχει βρει ρυθμό, με τη Χίμκι να μην μπορεί να αντισταθεί στο “WiZink Center”, ώστε η Ρεάλ να συμπληρώσει τέσσερις σερί νίκες, που την έχουν πλέον στο 6-3, όσο είναι και το ρεκόρ των Ρώσων!

Πλέον η Ρεάλ έχει μπροστά της το ντέρμπι με την ΤΣΣΚΑ, ξανά στη Μαδρίτη (22/11, 22:00), ενώ η Χίμκι δοκιμάζεται στην έδρα της Βαλένθια (21/11, 22:00).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Ρεάλ ήταν… υπερηχητική, επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο και καθολικά στο δεύτερο! Η Χίμκι με τον Σβεντ ήταν ανταγωνιστική ως το 8:30” (24-25), αλλά οι γηπεδούχοι την… καθήλωσαν με σερί 7-0 ως το φινάλε της πρώτης περιόδου (31-25), για να ολοκληρωθεί το 14-0 με τον Μίκι (38-25, 11:40”)!

Έτσι η ομάδα του Λάσο πήρε τα ηνία και… φόρα για να κάνει ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο, με επιμέρους 34-17 και το ευρύτατο +23 στο ημίχρονο (65-42)!

Οι Μαδριλένοι δεν είχαν… φρένο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, σπάζοντας το φράγμα του +30 (75-42, 23′), με τα τρίποντα να βρίσκουν σταθερά στόχο, ειδικά από Κάρολ και Ράντολφ, έχοντας σκοράρει ήδη 92 πόντους ως το 30′ (92-56)!

Η κατοστάρα ήταν θέμα χρόνου (100-66, 34′), με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ματς στο ρελαντί και με 28 πόντους διαφορά (104-76).

Ο Άντονι Ράντολφ ήταν ασταμάτητος (19π.) με 5/6 τρίποντα και κυριαρχική εμφάνιση, με άλλο ένα καρέ συμπαικτών του να είναι διψήφιοι (Καμπάτσο 15π., Ταβάρες 15π., Κάρολ 13π., Μίκι 13π.). Ο Κράμερ (14π.) ήταν πρώτος σκόρερ της Χίμκι, που είχε με 12π. τον Σβεντ, αλλά μόλις 4 στο PIR.

Που κρίθηκε

Η Ρεάλ φρόντισε να μην αφήσει περιθώρια στη Χίμκι, αφού μετά τα πρώτα 8,5 λεπτά (24-25), οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και χάθηκαν από τον ορίζοντα, ανεβάζοντας τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη, χτυπώντας ανελέητα από το τρίποντο (13/22)!

Δεκάλεπτα: 31-25, 65-42, 92-56, 104-76.

Διαιτητές: Πουκλ, Κόλιενσιτς, Μπάλακ