Ράντονιτς: “Έπαιξε πολύ καλύτερα ο Ολυμπιακός”

2019-11-19T23:10:42+00:00 2019-11-19T23:34:26+00:00.

19/Nov/19 23:10

Το… καπέλο φρόντισε να βγάλει στον Ολυμπιακό ο προπονητής της Μπάγερν, Ντίνο Ράντονιτς, με δηλώσεις του λίγο μετά το τέλος του αγώνα στο Μιλάνο. Όσα είπαν οι Ντανίλο Μπαρτέλ και Μάοντο Λο.

Της Eurohoops Team/ info@eurohoops.net

Ευχαριστημένος, αλλά δίκαιος όσον αφορά των δύο ομάδων εμφανίστηκε ο Ντέγιαν Ράντονιτς, καθώς ανέφερε πως ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος όμως δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη καθώς η ομάδα του έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

“Αρχικά, είναι μία σπουδαία νίκη για εμάς λόγω των τραυματισμών που μας ταλανίζουν. Ο Ολυμπιακός είναι μία πολύ δυνατή ομάδα με τρομερά μεγάλη εμπειρία. Έπαιξαν πολύ καλύτερα, γι αυτό είχαν το προβάδισμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, παίξαμε πολύ καλή άμυνα. Ήμασταν έξυπνοι στην επίθεση και καλύτεροι σε σχέση με τις προηγούμενες αγωνιστικές. Ευστοχήσαμε σε μερικά δύσκολα και κρίσιμα σουτ, κάτι το οποίο μας βοήθησε σε συνδυασμό με την μεγάλη υποστήριξη των φιλάθλων μας”.

Μάοντο Λο: ”Προτέρημα το βάθος του πάγκου μας”

Αναλυτικά όσα είπε ο γκαρντ της Μπάγερν:

”Ήμασταν πίσω μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο, αλλά ως ομάδα γνωρίζαμε ότι αν μέναμε σε μία διαφορά περίπου 8-10 πόντων, θα είχαμε την ευκαιρία να πάρουμε τη νίκη. Κάναμε ένα σερί στην τέταρτη περίοδο κι αυτό μας έδωσε μομέντουμ και κίνητρο.

Τα σουτ μου βοήθησαν, αλλά βγήκαν μέσα από το πλάνο που εφαρμόσαμε στην τέταρτη περίοδο. Είναι καλό το γεγονός ότι πολλοί παίκτες έκαναν ένα βήμα μπροστά και ότι βοήθησε και ο πάγκος. Ένα από τα προτερήματά μας είναι το βαθύ ρόστερ που καλύπτουν και τους τραυματίες”.

Ντανίλο Μπαρτέλ: ”Περιμένουμε σκληρό ματς και με τον Παναθηναϊκό”

Αναλυτικά όσα είπε ο παίκτης της Μπάγερν:

”Με κάποιο τρόπο, βρήκαμε ενέργεια στη τέταρτη περίοδο. Ίσως το τρίποντό μου να ξεκίνησε τα πράγματα, αλλά είμαι υπερήφανος που βρήκαμε έναν τρόπο, ειδικά στην άμυνα να σταματήσουμε τους αντιπάλους. Αυτό μας έδωσε αυτοπεποίθηση. Ο Μάοντο Λο έβαλε μεγάλα σουτ στο τέλος, αυτό ήταν τρομερό. Απέναντι στον Παναθηναϊκό, αναμένουμε ακόμα ένα σκληρό ματς με μεγάλη ένταση. Είναι σημαντική εβδομάδα για εμάς και έρχεται ένα σκληρό ματς, αλλά σήμερα δείξαμε ότι είμαστε έτοιμοι”.