Βαλένθια: “Κάρφωσε” και τη Χίμκι, χτίζει σερί!

2019-11-21T22:49:44+00:00 2019-11-21T22:56:34+00:00.

21/Nov/19 22:49

Η Χίμκι έμεινε στο τρομερό ξεκίνημα και η Βαλένθια με τον Ντούμπλιεβιτς πήρε την τρίτη σερί νίκη της (89-84), αναγκάζοντας την παρέα του Σβεντ σε 0/2 στη διαβολοβδομάδα!

Η Βαλένθια (4-6) έχει πάρει φόρα κι έχει βρει ρυθμό! Τρίτη σερί νίκη και 2/2 στη διπλή αγωνιστική, με τον Ντούμπλιεβιτς να την οδηγεί σε θρίαμβο επί της Χίμκι (6-4), η οποία έμεινε στο 4-20 του πρώτου πενταλέπτου!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

H Χίμκι μπήκε με διάθεση να πάρει τα ηνία με ένα εντυπωσιακό πρώτο πεντάλεπτο (4-20), καθηλώνοντας τους γηπεδούχους, που συμμάζεψαν γρήγορα την κατάσταση (26-33, 10′).

Μάλιστα στη δεύτερη περίοδο με τον Τόμπεϊ έφεραν το ματς… τούμπα, ρίχνοντας το αμυντικό βάρος στον Σβεντ, ώστε να προσπεράσουν λίγο πριν το ημίχρονο (51-48, 20′)!

Το ντέρμπι είχε μόλις αρχίσει, αφού το +9 της Βαλένθια (66-57, 25′) με τον Ντούμπλιεβιτς έγινε άμεσα 67-68 (28:30”) και 72-70 στο 30′!

Ο Μαυροβούνιος πήρε πρωτοβουλία για να κρατήσει μπροστά την παρέα του μαζί με τον Κόλομ (85-81, 38′). Η Χίμκι έχασε ευκαιρία να περάσει μπροστά και ο Μπούκερ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ (85-84, -48”) που απέβη καθοριστικό, αφού οι βολές του Λόιντ και το καλάθι του Ντούμπλιεβιτς έφεραν το 89-84 για άλλη μια νίκη των Ισπανών!

Παίκτης-κλειδί

Ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς έκανε ό,τι ήθελε τους ψηλούς της Χίμκι (18π., 7ριμπ.) με επιβλητικό δεύτερο ημίχρονο, έχοντας συμπαράσταση από Τόμπεϊ (15π.), και τον “διπλό” Κόλομ (12π., 11ασ.)! Στην αντίπερα όχθη ο Γιόβιτς (19π., 11ασ.) και ο Μπούκερ (14π., 10ριμπ.) είχαν νταμπλ-νταμπλ, αλλά ο Σβεντ είχε 3/13 σουτ.

Που κρίθηκε

Η Βαλένθια αντέδρασε άμεσα στο εξαιρετικό ξεκίνημα της Χίμκι (4-20) και ως το ημίχρονο είχε καλύψει την απόσταση για να περάσει μπροστά, ενώ όταν το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού (85-84), οι φιλοξενούμενοι έχασαν ευκαιρία να προσπεράσουν και αντ’ αυτού το αντιαθλητικό φάουλ του Μπούκερ έφερε το σερί 4-0 που έκρινε το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 26-33, 51-48, 72-70, 89-84.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Πέτεκ, Τραβίτσκι