Φενερμπαχτσέ: “Ξέσπασε” στην Βιλερμπάν και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα! (videos)

2019-11-22T22:43:11+00:00 2019-11-22T22:45:12+00:00.

22/Nov/19 22:43

Η Φενερμπαχτσέ επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα, κερδίζοντας σχετικά εύκολα με 88-72 την Βιλερμπάν στην Λυών και πανηγύρισε το πρώτο φετινό της διπλό.

Η Φενερμπαχτσέ προερχόταν από δύο συνεχόμενες ήττες και γενικά τον τελευταίο καιρό ειδικότερα, παρουσιάζει κακή εικόνα, αλλά κόντρα στην Βιλερμπάν ήταν εξαιρετική και στις δύο πλευρές του παρκέ, “ξέσπασε” και κέρδισε εύκολα τους Γάλλους.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Φενέρ έχει ρεκόρ 3-7 αλλά παραμένει ακόμα πολύ χαμηλά, ενώ η Βιλερμπάν γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα της, έχει ρεκόρ 5-5.

Το παιχνίδι

Εξαιρετική από νωρίς η Φενέρ!

Πολύ καλό ξεκίνημα χάρη στην άμυνα της και 2/2 τρίποντα του Ουίλιαμς, έκανε η Φενέρ και προηγήθηκε με 8-4 (στο 4′). Στην συνέχεια οι Γάλλοι, κατάφεραν να μειώσουν σε 14-11 (στο 7′), βρίσκοντας ρυθμό στην άμυνα από την άμυνα τους και στο φινάλε της πρώτης περιόδου, οι Τούρκοι προηγήθηκαν με 19-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 16-5 και “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +14 (35-21 στο 15′)! Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ, προηγούμενοι ακόμα και με 15 πόντους διαφορά (42-27 στο 17′) και το πρώτο μέρος στην Λυών ολοκληρώθηκε, με την Βιλερμπάν να μειώνει σε 48-36 και τον Σλούκα να έχει 4 πόντους και 7 ασίστ.

Εύκολα στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Γαλλία, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες και την Φενερμπαχτσέ, να διατηρεί ένα μεγάλο προβάδισμα με 54-39 (στο 25′). Η Βιλερμπάν δεν μπορούσε να μειώσει με τίποτα (63-48 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε, με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 67-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Φενέρ έκανε ένα επιμέρους σκορ 13-6, προηγήθηκε με +22 (80-58 στο 24′) για πρώτη φορά και “κλείδωσε” ουσιαστικά την νίκη. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, όλα είχαν κριθεί με τους Τούρκους μπροστά με 82-67 και στην λήξη, η Φενέρ πανηγύρισε το μεγάλο και σημαντικό διπλό με 88-72!

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Φενέρ πετυχαίνοντας 29 πόντους, ανέβασε το προβάδισμα της σε διψήφιο επίπεδο και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στην Βιλερμπάν να μειώσει.

Παίκτης-κλειδί: Για την νικήτρια Φενέρ, ξεχώρισε αρχικά ο Στίματς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ουίλιαμς με 17 πόντους (6/7 σουτ), 6 ριμπάουντ και 4 μπλοκ, ο Μαχμούτογλου με 14 πόντους, ο Ντίξον με 13 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Σλούκας με 8 πόντους και 8 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-48, 52-67, 72-88.