Παναθηναϊκός: Καλοκουρδισμένη μηχανή, στραγγάλισε (και) την Μπάγερν!

2019-11-22T22:07:40+00:00 2019-11-22T23:13:31+00:00.

22/Nov/19 22:07

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κούρσεψε το Μόναχο, σαρώνοντας την Μπάγερν (75-87) για το 2/2 στη διαβολοβδομάδα, εδραιώνοντας τη θέση του στην οκτάδα (6-4)! Απόλυτο μπάσκετ και απίθανο σερί 20-0 στο τρίτο δεκάλεπτο, καταπληκτικοί Τόμας, Μήτογλου, Καλάθης, Παπαπέτρου, Ράις, κλειδί και ο αθόρυβος Μπέντιλ!

Ο Γιώργος Βόβορας εν αναμονή της επιστροφής του του Ρικ Πιτίνο, οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε δεύτερη σερί νίκη στη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκας και μάλιστα εκτός έδρας, αφού μετά το Κάουνας, οι “πράσινοι” έστησαν το δικό τους πάρτι σε παρκέ και εξέδρα στην “Audi Dome”, με πάνω από 1.500 Έλληνες που έκαναν… κατάληψη στο γήπεδο, να αποθεώνουν την ομάδα τους!

Η άμυνα ήταν ο απόλυτος οδηγός στο δεύτερο ημίχρονο, με το “στοπ” στο Μονρό από τον φοβερό Μήτογλου να συνδυάζεται με ένα φοβερό και τρομερό τρίτο δεκάλεπτο, όπου το σερί 20-0 έφερε το ματς στα μέτρα των νταμπλούχων Ελλάδας, οι οποίοι με τη δεύτερη σερί νίκη να ανεβαίνουν στο 6-4 που τους βάζει για τα καλά εντός οκτάδας!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Πληγή ο Μονρό

Η Μπάγερν στο πρώτο δεκάλεπτο πλήγωσε τον Παναθηναϊκό μες στο καλάθι, με τον Μονρό να χτυπά την προσωπική άμυνα του Παπαγιάννη και με σερί 9-0 να αποκτήσει το πάνω χέρι (19-10, 6:30”).

Οι “πράσινοι” από τη στιγμή που αδυνατούσαν να σταματήσουν τον Μονρό που είχε ήδη 10 πόντους στο πρώτο εξάλεπτο και αφού δεν έπαιρναν τα ριμπάουντ (12-5 για τους Βαυαρούς), δεν έβρισκαν και ανοικτό γήπεδο για εύκολους πόντους, με εξαίρεση τον Τόμας (24-16, 10′).

Αντίδραση μέσω άμυνας

Οι γηπεδούχοι είχαν το +8 (27-19, 11′), με τις αλλαγές του Βόβορα, με Ουάιλι, Ράις να δίνουν ανάσα στην άμυνα και λύσεις στην επίθεση (27-25, 12:40”) για τον Παναθηναϊκό, που δεν έτρεχε, αλλά μπόρεσε να κοντρολάρει τον ρυθμό και την άμυνα.

Έτσι, με τον Μήτογλου να μπαίνει επίσης και να παίζει… σεμιναριακά σε πολλές περιπτώσεις πάνω στο Μονρό, δόθηκε η δυνατότητα στον Φρεντέτ να αναλάβει επιθετικά ώστε οι “πράσινοι” να πάρουν προβάδισμα στην ανάπαυλα (35-36)!

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ σερί!

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου ο Μονρό έγραψε το 39-38 για την Μπάγερν (21:13”), αλλά από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός έκανε ένα καταπληκτικό εξάλεπτο, εξαφανίζοντας την Μπάγερν από το παρκέ!

Η άμυνα δεν δεχόταν καλάθι με κανένα τρόπο, με τρομερή αλληλοκάλυψη και οι εύκολοι πόντοι στην επίθεση ήταν θέμα χρόνου. Παπαπέτρου, Τόμας και Καλάθης “ξεκλείδωσαν” την άμυνα με τρία σερί τρίποντα και η σκυτάλη πέρασε στο… τρανζίσιον, με Μπέντιλ, Μήτογλου και Ουάιλι να ολοκληρώνουν μαζί με άλλο ένα τρίποντο του “Πάπι” ένα απίθανο σερί 20-0, όσο οι 700 Έλληνες χόρευαν στην εξέδρα!

Ωστόσο μια παροδική χαλάρωση έδωσε στην ομάδα του Ράντονιτς μια ανάσα, ώστε να κλείσει λίγο την ψαλίδα (53-65, 30′).

Άντεξε και θριάμβευσε με… στιλ

Η Μπάγερν είχε επιθετικό ρυθμό, αλλά το ίδιο είχε και η ελληνική ομάδα, με τον Ράις να είναι εκεί για να προσφέρει λύση και να απαντήσει με 7-0 στο 58-67 της Μπάγερν, με το 60-77 (34:30”) ώστε να επιβεβαιώσει την κυριαρχία του και να βάλει σφραγίδα στην έκτη νίκη σε δέκα αγώνες στην Ευρωλίγκα!

Παίκτης-κλειδί

Από πού να αρχίσει και πού να τελειώσει κανείς για τους κορυφαίους της νέας νίκης του Παναθηναϊκού! Από τον Καλάθη που έβαλε μπροστά τις μηχανές (12π., 7ριμπ., 5ασ.) στο σερί νίκης, ως τον φοβερό σε άμυνα κι επίθεση Μήτογλου (11π., 6ριμπ.), τον Παπαπέτρου (11π.), τον πάντα παρόντα Τόμας (14π.), τον Ράις (13π.) που ήταν εκεί όταν η Μπάγερν επιχείρησε να επιστρέψει, αλλά και τον Μπέντιλ που πρόσφερε αθόρυβα για να κερδίσει επάξια τα 23′ στο παρκέ!

Που κρίθηκε

Είναι σαφώς πως η κατάσταση στο Μόναχο έγειρε προς την πλευρά του Παναθηναϊκού στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν οι “πράσινοι” άστραψαν και βρόντηξαν και έτρεξαν σερί 20-0, βγάζοντας τρομερή ενέργεια στην άμυνα! Οι Βαυαροί… εξαφανίστηκαν από το παρκέ για 6,5 λεπτά και όταν πλέον προσπάθησαν να επιστρέψουν ήταν πια αργά, ώστε ο Παναθηναϊκός να πάρει μια θριαμβευτική νίκη!

Δεκάλεπτα: 24-16, 35-36, 53-65, 75-87

Διαιτητές: Μπολτάουζερ, Κόρτες, Ραντοΐκοβιτς