Μακάμπι: Επέστρεψε στις νίκες με θύμα την Βιλερμπάν! (videos)

2019-11-28T21:59:12+00:00 2019-11-28T22:55:18+00:00.

28/Nov/19 21:59

Ένα καταιγιστικό δεύτερο μέρος αρκούσε για την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία ξέσπασε στην Βιλερμπάν και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Του Γιάννη Γιανναράκη/ info@eurohoops.net

Για λίγο μονάχα ξαπόστασε και ξανά προς την δόξα τραβά! Η Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνάντησε σοβαρή αντίσταση από την Βιλερμπάν μόνο για ένα ημίχρονο και εν τέλει κατάφερε να φτάσει σε μια άνετη νίκη με 93-62, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από μια κάκιστη διαβολοβδομάδα.

Τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι δύο ενορχηστρωτές των Ισραηλινών, Σκότι Ουίλμπεκιν (16 πόντοι με 7/8 εντός πεδιάς) και Νέιτ Ουόλτερς (16 πόντοι, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), ενώ εξαιρετικός ήταν στην ευρωπαϊκή επιστροφή του Άντζελο Καλίαρο (9 πόντοι και 5 ριμπάουντ) , όπως και οι Ζούσμαν (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ),Κοέν (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), ο οποίος αναδείχθηκε και MVP του αγώνα.

Η εξέλιξη: H ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπορεί να ξεκίνησε με το πόδι πατημένο στο γκάζι στην επίθεση, στην άμυνα όμως ήταν απροσδόκητα κακή, καθώς επέτρεψε στους πολύ εύστοχους Γάλλους (8/11 δίποντα) να πετύχουν 17 πόντους στην πρώτη περίοδο. To σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο εικοσάλεπτο, μιας και η Βιλερμπάν ολοκλήρωσε την δεύτερη περίοδο με ακριβώς ίδια συγκομιδή πόντων. Στον αντίποδα όμως, οι γηπεδούχοι είχαν αναρίθμητες λύσεις και αξιόλογο πλουρεαλισμό. Πέραν του Σάντι Κοέν ο οποίος δεν έπαιξε, σκόραραν όλοι οι παίκτες που έριξε στην μάχη ο Σφαίροπουλος, προεξάρχοντος του Ουίλμπεκιν (9 πόντοι).

Η επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια σηματοδότησε και το ξέσπασμα που θα τελείωνε μια και καλή την υπόθεση νίκη. Η Μακάμπι ήταν καταιγιστική στο δεύτερο ημίχρονο.

Δέχτηκε μόλις 13 πόντους στην τρίτη περίοδο, ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο με σερί 11-1 και δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα, φτάνοντας με μια άνετη νίκη με 93-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-34, 67-47, 93-62