Ερυθρός Αστέρας: Πήρε το… θρίλερ με ΤΡΙΠΟΝΤΑΡΑ του Μπράουν! (videos)

2019-11-28T21:52:15+00:00 2019-11-28T23:03:29+00:00.

28/Nov/19 21:52

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Ερυθρός Αστέρας πήρε τη νίκη απέναντι στη Βαλένθια με 76-73, χάρη σε ένα απίθανο τρίποντο του Μπράουν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Παρότι ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε ακόμα και στο +11 στο 29′, η Βαλένθια έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά. Παρόλα αυτά στο τέλος οι Σέρβοι επέστρεψαν και τελικά με ένα τεράστιο τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν πήραν τη νίκη με 76-73 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Δυνατά ο Ερυθρός Αστέρας, επέστρεψε η Βαλένθια

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και βρέθηκε μπροστά με 11-4 (4’). Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι διεκόπη για 40’, με την Βαλένθια να μπαίνει με πολύ ενέργεια και να ανατρέπει το σκορ και να κλείνει το δεκάλεπτο στο 17-19.

Ξέσπασμα και μπροστά η Βαλένθια

Το παιχνίδι έγινε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα σχεδόν σε όλο το δεκάλεπτο. Τελικά η Βαλένθια, χάρη σε ένα μικρό ξέσπασμα στο τέλος του ημιχρόνου, πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της 37-41.

Πάτησε… γκάζι ο Ερυθρός Αστέρας

Ο Ερυθρός Αστέρας με ένα επιμέρους 11-2 βρέθηκε μπορστά με 48-43, όμως οι Ισπανοί δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να ξεφύγουν. Αυτό άλλαξε μετά από λίγο, καθώς ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε την πίεσή του και έφτασε στο +11 (60-49, 29’), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 60-51.

Επέστρεψε η Βαλένθια, αλλά… μίλησε ο Μπράουν!

Η Βαλένθια έτρεξε συνολικά ένα 10-0, μειώνοντας στον πόντο (60-51, 32’), ενώ ένα μεγάλο τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς την έβαλε μπροστά (63-65, 33’). Οι Ισπανοί κρατούσαν σταθερά το προβάδισμα, όμως οι Σέρβοι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, με 71-71 (38’) και συνέχεια να πάρουν το προβάδισμα με 73-71. Ο Βίβες έκανε το 73-73, όμως ένα μεγάλο τρίποντο του Μπράουν έκανε το 76-76 και έδωσε τη νίκη στους Σέρβους.

Παίκτης κλειδί: Ο Λορέντζο Μπράουν ήταν εκείνος που… καθάρισε στο τέλος, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του. Ο Αμερικανός σταμάτησε στους 19 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Λάζιτς. Από την άλλη οι 22 του Ντούμπλιεβιτς δεν ήταν αρκετοί.

Πού κρίθηκε: Μα φυσικά στην τελευταία φάση! Η Βαλένθια προσπάθησε να δυσκολέψει τον Μπράουν, όμως ο γκαρντ της ομάδας του Ντράγκαν Σάκοτα έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 17-19, 37-41, 60-51, 76-73

Διαιτητές: Γκόντας, Μαντίλα, Ζαμοΐσκι