Ολυμπιακός – Μιλάνο 91-70: “Φτιαγμένος” πριν το ΟΑΚΑ! (videos)

2019-11-29T22:21:00+00:00 2019-11-29T23:36:35+00:00.

29/Nov/19 22:21

EUROLEAGUE / ÏÓÖÐ - ÁÑÌÁÍÉ ÌÉËÁÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ, κέρδισε εύκολα με 91-70 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Παπανικολάου και έδειξε έτοιμος για το ντέρμπι “αιωνίων” στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό!

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα μπήκε αποφασισμένη στο παρκέ να πάρει την νίκη και “πάλεψε” και στα 40 λεπτά, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσει απέναντι στους Ιταλούς και από το τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά να “καθαρίσει” το ματς, έχοντας ισορροπία και αρμονία και στις δύο πλευρές του παιχνιδιού.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Πλέον ο Ολυμπιακός πετυχαίνοντας για πρώτη φορά φέτος στην Ευρωλίγκα, δύο σερί νίκες έχει ρεκόρ 5-6 και ετοιμάζεται για το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, ενώ η Αρμάνι παραμένει ψηλά με ρεκόρ όμως 7-4 και γνωρίζοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της εκτός έδρας και γενικά στην διοργάνωση.

Το παιχνίδι

Μικρό “ερυθρόλευκο” προβάδισμα σε ένα μεγάλο ντέρμπι!

Νευρικές και άστοχες ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 5 πόντους του Παπανικολάου, αλλά την Μιλάνο να ισοφαρίζει σε 9-9 (στο 6′). Οι Ιταλοί με 2/2 τρίποντα από Μακ-Ντέντοβιτς και χάρη στην άμυνα τους, προηγήθηκαν με 17-13 (στο 9′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε με την ελληνική ομάδα να χάνει τελείως την συγκέντρωση της και να βρίσκεται στο -4 (19-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά και με 2/2 τρίποντα από Βενένκοφ – Πολ και δύο ασίστ του Ρότσεστι, έκανε επιμέρους σκορ 10-4 και γύρισε το σκορ σε υπέρ του 25-23 (στο 13′). Οι Ιταλοί κρατούσαν το προβάδισμα (35-32 στο 27′) χάρη στην άμυνα και τα μακρινά σουτ (4/7 τρίποντα 57%) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό, να κάνει επιμέρους σκορ 8-2 και να προηγείται με 40-37, έχοντας τον Παπανικολάου στους 12 πόντους και αφήνοντας την Μιλάνο στις 5 ασίστ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο τελείωσαν ουσιαστικά όλα!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με, τον Παπανικολάου να είναι απολαυστικός και να φτάνει τους 15 πόντους (season high), τους Κόνιαρη-Σπανούλη να σκοράρουν 2/2 τρίποντα και με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά με +10 (54-44 στο 25′, η μεγαλύτερη διαφορά), χάρη σε συνολικό επιμέρους σκορ 14-7 παίζοντας εξαιρετικά.  Η διαφορά για τον Ολυμπιακό έφτασε και το +15 (61-46 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε, με την Μιλάνο να έχει “παραδοθεί” και να βρίσκεται πίσω με 71-53.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Ολυμπιακός διαχειριζόταν το προβάδισμα του μέσα από την άμυνα, αφού επιθετικά ήταν άστοχος και μάλιστα προηγήθηκε με +21 (74-53 στο 34′), έχοντας “αγκαλιάσει” την νίκη. Στο 36ο λεπτό του αγώνα, ο Βεζένκοφ έστειλε την διαφορά στους 26 πόντους (81-55), δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση του Ολυμπιακού.

Τελικά οι “ερυθρόλευκοι” μαζί με τον κόσμο τους πανηγύρισαν την 5η νίκη τους στην Ευρωλίγκα, απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο με 91-70!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός, έκανε επιμέρους 16-7 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +14 (58-44) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά την νίκη. Επίσης ρόλο έπαιξε η αμυντική λειτουργία σε αυτό το διάστημα των “ερυθρόλευκων”, αλλά και συνολικά η προσήλωση τους στην… “καταστροφή” της δημιουργίας των Ιταλών (8 ασίστ, 13 λάθη).

Παίκτης-κλειδί: Ο Κώστας Παπανικολάου πραγματοποίησε την κορυφαία φετινή του εμφάνιση, με 17 πόντους (6/10 σουτ), 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ξεχώρισαν ο Σπανούλης με 14 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Μιλουτίνοφ με 13 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα και οι Μπάλντουϊν – Πολ που σκόραραν 8 και 7 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 40-37, 71-53, 91-70