Μακάμπι: “Πάρτι” με Μπάγερν και… 6/6 εντός έδρας στην Ευρωλίγκα! (videos)

2019-12-05T21:53:35+00:00 2019-12-05T22:48:12+00:00.

05/Dec/19 21:53

Μία ακόμα νίκη πανηγύρισε στην φετινή Ευρωλίγκα η Μακάμπι Τελ Αβίβ των Γιάννη Σφαιρόπουλου και Τάιλερ Ντόρσεϊ, κερδίζοντας την Μπάγερν Μονάχου με 77-55 και έκανε το 6/6 εντός έδρας στην φετινή Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στην φετινή Ευρωλίγκα, αφού με εξαιρετικό μπάσκετ και πολύ καλή άμυνα, δεν δυσκολεύτηκε να “καθαρίσει” από νωρίς την μάχη με την Μπάγερν στο Τελ Αβίβ, δείχνοντας πως στοχεύει ψηλά στην διοργάνωση.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Μακάμπι ανεβάζει το ρεκόρ της στο 8-4 και παραμένει αήττητη εντός έδρας με 6/6, ενώ η Μπάγερν απομακρύνεται από την οκτάδα με ρεκόρ 3-8, μετρώντας τρεις σερί ήττες και καμία εκτός έδρας νίκη.

Το παιχνίδι

Με την άμυνα… “οδηγό” στο +15 η Μακάμπι!

Καλύτερα ξεκίνησε το παιχνίδι η Μακάμπι και προηγήθηκε από νωρίς με 9-6 (στο 4′). Η ομάδα του Έλληνα προπονητή, διατηρούσε το προβάδισμα με 17-13 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Μπάγερν Μονάχου με 22-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 15-4 με καταπληκτική άμυνα και “εκτόξευσαν” το προβάδισμα τους στο +15 (37-22 στο 17′) δείχνοντας πως είναι το φαβορί για την νίκη. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Μακάμπι μπροστά με 41-26!

Από το -23 επέστρεψε μέχρι το -6 η Μπάγερν αλλά τελικά… άνετα Μακάμπι!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με, τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να κάνουν επιμέρους σκορ 10-2 και να προηγούνται με 23 πόντους για πρώτη φορά (51-28 στο 24′), δείχνοντας να “αγκαλιάζουν” την νίκη. Οι Γερμανοί όμως αντέδρασαν και μείωσαν στους 6 πόντους (53-47 στο 30′) με ένα απίστευτο επιμέρους σκορ 19-2 και έδωσαν ζωή στον αγώνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του ματς, οι γηπεδούχοι έκαναν ένα γρήγορο επιμέρους σκορ 11-3 και ανέβασαν ξανά την υπέρ τους διαφορά στο +16 (66-50 στο 35′) “κλειδώνοντας” το θετικό αποτέλεσμα. 2′ λεπτά πριν το φινάλε η Μπάγερν ήταν πίσω στο σκορ με 72-53 και τελικά η Μακάμπι πανηγύρισε την νίκη με 77-55.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έχοντας χάσει την διαφορά 15 και 23 πόντων στην συνέχεια, με το σκορ στο 53-47 έκανε επιμέρους σκορ 11-3, ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +16 (66-50) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν έκανε την διαφορά για την Μακάμπι με 16 πόντους (4/8 τρίποντα), 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Χάντερ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, Ο Ζουσμάν με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο Μπράιαντ με 12 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ σε 20 λεπτά συμμετοχής, είχε 2 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-26, 53-47, 77-55

Photo Credit: Maccabi Tel Aviv BC Twitter