Ερυθρός Αστέρας: “Σφαλιάρα” στην Αρμάνι μέσα στο Μιλάνο! (videos)

2019-12-05T22:35:12+00:00 2019-12-05T23:15:27+00:00.

05/Dec/19 22:35

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε μεγάλη νίκη μέσα στο Μιλάνο επί της Αρμάνι με 77-67 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Η Αρμάνι φαίνεται πως έχει… πρόβλημα απέναντι σε ερυθρόλευκους, καθώς μετά τον Ολυμπιακό, γνωρίζει την ήττα και από τον Ερυθρό Αστέρα (67-77) και μάλιστα μέσα στην έδρα του. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 5-7, ενώ από την άλλη η Αρμάνι υποχώρησε στο 7-5.

Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου ο Ερυθρός Αστέρας ήταν πιο σίγουρος και αποφασιστικός, ενώ από την άλλη η Αρμάνι δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τους Μιλανέζους να γνωρίζουν την τρίτη σερί τους ήττα και την τέταρτη σε πέντε αγώνες.

Ο Μπράουν με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 17 πρόσθεσε ο Μπάρον. Από πλευράς Αρμάνι ο Σέρχι Ροντρίγκεζ είχε 14 πόντους.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Ξεκίνημα με ισορροπία

Απόλυτη ισορροπία στην αρχή του αγώνα, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια με καμία να μην μπορεί αν πάρει κεφάλι. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 18-20.

Κρατήθηκε κοντά ο Ερυθρός

Ίδια εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν να πηγαίνουν μαζί στο σκοράρισμα. Ένα μικρό 5-0 της Αρμάνι της έδωσε ένα ελαφρύ προβάδισμα (34-29, 16’),  όμως οι Σέρβοι ήταν και πάλι εκεί για να μειώσουν στο 40-39 του ημιχρόνου.

Σέρβικο… ξέσπασμα

Ο Ερυθρός Αστέρας πάτησε γκάζι και πήρε ξανά το προβάδισμα, με τους Ιταλούς να δείχνουν… χαμένοι στο παρκέ. Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πήρε για τα καλά τον έλεγχο του αγώνα (45-52, 27’), και έφτασε ακόμα και στο +10 (47-57, 29’), με την περίοδο να ολοκληρώνεται τελικά στο 50-57.

Πάλεψε η Αρμάνι, νίκησε ο Ερυθρός

Η Αρμάνι έκανε την ύστατη προσπάθεια και μείωσε στους 5 με τον Ντελα Βάλε (57-62, 35’), ενώ στην συνέχεια έφτασε και στο -4 με 63-67, χάρη σε τρίποντο του Ρολ (36’). Παρόλα αυτά οι Σέρβοι είχαν λύσεις στην επίθεση, οι Ιταλοί έβγαλαν νευρικότητα στο παιχνίδι τους και το σκορ ξέφυγε και πάλι, με το τέλος του αγώνα να βρίσκει του ερυθρόλευκους νικητές με 67-77.

Παίκτης – Κλειδί: Ο Λορέντζο Μπράουν για ακόμα μια φορά ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του, με τον Αμερικανό να σταματά στους 21 πόντους με 7 ασίστ και 29 βαθμούς στο ράανκινγκ.

Πού κρίθηκε: Η Αρμάνι φάνηκε να μην μπόρεσε να αντέξει την πίεση του αποτελέσματος και αυτό φάνηκε από τις κακές αποφάσεις που πήρε την επίθεση και την συγκέντρωση στην άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό πως οι Ιταλοί πήραν 30 τρίποντα!

Δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Σίλβα, Κοβάλσκι