Ζενίτ: Κέρδισε την Βιλερμπάν και “έσπασε” το σερί των 6 ηττών στην Ευρωλίγκα! (videos)

2019-12-06T19:49:03+00:00 2019-12-06T20:54:38+00:00.

06/Dec/19 19:49

Μετά από 6 συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης κέρδισε για την 12η αγωνιστική την Βιλερμπάν στην Ρωσία με 75-70, έχοντας σε καλό βράδυ τον Άλεξ Ρένφρο.

Ο Ζοάν Πλάθα που βρίσκεται σε αρκετά δύσκολη θέση στον πάγκο της Ζενίτ, κατάφερε να οδηγήσει τους παίκτες του στην 3η τους νίκη στην Ευρωλίγκα, με “όπλο” την άμυνα κόντρα στους Γάλλους, οι οποίοι πάλεψαν μέχρι τέλους, αλλά κάτι τελικά τους έλεψει στην επίθεση.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Ζενίτ έχει ρεκόρ 3-9 και “έσπασε” το αρνητικό σερί 6 ηττών που είχε στην Ευρωλίγκα, ενώ Βιλερμπάν έχει πλέον ρεκόρ 5-7 και γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της.

Το παιχνίδι

Με την άμυνα στο +6 η Βιλερμπάν!

Καλά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, με την Ζενίτ όμως χάρη σε 3/3 τρίποντα να προηγείται με 13-7 (στο 5′). Οι γηπεδούχοι παρέμεναν μπροστά στο σκορ με 17-11 (στο 8′), χάρη στην άμυνα τους και η πρώτη περίοδος έκλεισε με, την Βιλερμπάν να μειώνει σε 17-15, με μικρό σερί 4-0.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 24-24 (στο 15′). Η Γαλλίκη ομάδα με επιμέρους σκορ 11-3, προηγήθηκε για πρώτη φορά με +8 (35-27 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, με την Βιλερμπάν στο +6 (36-30).

Ντέρμπι μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Αγία Πετρούπολη ξεκίνησε με, την Ζενίτ να κάνει επιμέρους σκορ 11-4 και να παίρνει μετά από ώρα και πάλι το προβάδισμα με 41-40 (στο 24′). Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να είναι καλύτεροι και προηγήθηκαν ακόμα και με 9 πόντους (52-43 στο 28′) με συνολικό επιμέρους σκορ 22-7. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Βιλερμπάν, να μειώνει το σκορ 53-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, οι Γάλλοι βελτιώθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 60-60 (στο 33′) με τον αγώνα να είναι ντέρμπι, με τα όλα του. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, η Ζενίτ ήταν στο +3 (68-65), ενώ στα 1:40 το προβάδισμα της πήγε στους 5 πόντους (72-67) και έγινε το φαβορί για την νίκη.

Τελικά η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, πανηγύρισε την νίκη με 75-70.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Ζενίτ η οποία περιόρισε την Βιλερμπάν κυρίως στο περιφερειακό της σουτ, όπου είχε 5/20 (25%), αλλά και στον διψήφιο αριθμών λαθών που οδήγησαν τους Γάλλους (10).

Παίκτης-κλειδί: Ο Ρένφρο ήταν εξαιρετικός με 16 πόντους, 8 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ καλή δουλειά για τους νικητές έκανε και ο Αγιόν με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 30-36, 53-49,  75-70.