Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ράις εσύ σούπερ σταρ, σε ντέρμπι που θα θυμόμαστε για χρόνια!

2019-12-06T22:41:39+00:00 2019-12-06T23:58:03+00:00.

06/Dec/19 22:41

Καταπληκτικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, καταπληκτικός Τάιρις Ράις, ο οποίος με 41 πόντους οδήγησε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε θρίαμβο στην παράταση (99-93), απέναντι σε έναν τρομερό Ολυμπιακό που θα μπορούσε να φύγει με τεράστιο “διπλό”, με Σπανούλη και Πολ!

Του Κώστα Γιαταγάνα/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο επέζησε από ένα ΜΥΘΙΚΟ ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό τελικά αφού έχασε διαφορά 13 πόντων και παραλίγο να χάσει και το ματς, επικράτησε για την τέταρτη σερί νίκη του (8-4), απέναντι σε έναν τρομερό Ολυμπιακό που πάλεψε με νύχια και με δόντια και κάλλιστα θα μπορούσε να είχε “αλώσει” το ΟΑΚΑ (5-7)!

Ο Ράις έκανε το ματς της ζωής του, διαλύοντας το προσωπικό του ρεκόρ και την άμυνα του Ολυμπιακού (41π.), αποτελώντας τον κύριο λόγο μαζί με τον συγκινητικό Καλάθη (14π., 10ασ.), ώστε οι νταμπλούχοι να θριαμβεύσουν στην πρώτη φετινή σύγκρουση και πρώτη έπειτα από το παιχνίδι της 13ης Φεβρουαρίου στο Κύπελλο…

Οσο για τους Πειραιώτες, έκαναν απίθανη εμφάνιση, χτύπησαν στα ίσια τη νίκη, επιστρέφοντας από το -13 και από λεπτομέρειες δεν επικράτησαν στο τέλος της κανονικής διάρκειας, με υπέροχη εμφάνιση του Σπανούλη (18π.) και του Πολ (17π., 5ριμπ.)!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Οκτώ αλλαγές στο προβάδισμα

Η πρώτη περίοδος στο ΟΑΚΑ κύλησε ως μια σκληρή μάχη, στο ρυθμό που περισσότερο βόλευε τον Ολυμπιακό, ο οποίος θέλησε να φθείρει τον Καλάθη, αλλάζοντας τρεις “φρουρούς” πάνω του (Κόνιαρης, Τσέρι, Μπάλντουϊν).

Στην άλλη πλευρά ο Μιλουτίνοφ όποτε έπαιρνε την μπάλα ψηλά και σωστά η φάση κατέληγε σε κάρφωμα (2-7, 2:15’’), με τον Παπαπέτρου να παίρνει πρωτοβουλίες μετά τις δύο άστοχες και κακές προσπάθειες που πήρε ο Φρεντέτ (14-13, 7’).

Ράις θέλοντος

Το προβάδισμα άλλαξε οκτώ φορές ως το 10’ (18-17), με τον Ράις να μπαίνει και να αρχίσει το δικό του… σόου.

Ο Αμερικανός έπαιξε μαζί με τον Καλάθη κι όχι μόνο τον αποφόρτισε, αλλά πήρε όλο το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του Πιτίνο πάνω του, σκοράροντας 16 πόντους στη δεύτερη περίοδο!

Η “έκρηξη” του Ράις, μαζί με τους 10-0 πόντους από λάθη (κανένα οι “πράσινοι” ως τότε!) και τους 12-2 από επιθετικά ριμπάουντ (6), συνετέλεσαν ώστε ο Παναθηναϊκός παρά το ξέσπασμα του Σπανούλη που έκανε το 33-25, 33-32 (15:20’’), να πάει στα αποδυτήρια με +7 (46-39) με τρίποντο του πιο “καυτού” παίκτη του (Ράις).

Επιστροφή από το -13

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν με ορμή στο δεύτερο ημίχρονο ώστε με τους πρώτους πόντους του Φρεντέτ (τρίποντο και φάουλ!) να φτάσουν στο +13 (54-41, 23’), αλλά δεν κατάφεραν να κεφαλαιοποιήσουν το πλεονέκτημά τους, αυξάνοντας τη διαφορά λόγω του μομέντουμ.

Ο Ολυμπιακός χωρίς να έχει τον Σπανούλη ή τον Πρίντεζη στο παρκέ ανταπεξήλθε και με την πρώτη είσοδο του Ριντ έκανε το πρώτο μίνι ξέσπασμα (58-51, 27:20’’) και πλησίασε στο -2 με τον Μπάλντγουϊν (63-61, 30’) με επιμέρους από το 26’ κι έπειτα, όπου οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους μόνο από τον Παπαπέτρου.

Θρίλερ και παράταση

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Πολ που έδωσε το πρώτο “ερυθρόλευκο” προβάδισμα μετά το 16-17 της πρώτης περιόδου (63-64), με τον Ράις να απαντά δις με τον ίδιο τρόπο (69-64, 31:15’’) και να έχει σερί 11 πόντους ως το 74-66, 33’)!

Ωστόσο ήταν ο μόνος που έπαιρνε (εύστοχα) σουτ και ο Ολυμπιακός μεθοδικά, επέστρεψε δυναμικά, με 2-12 δια χειρός Σπανούλη (76-78, 35’), αλλά και Πολ, ο οποίος ήταν το… αντίπαλο δέος του Ράις (81-81, 36’)!

Οι παίκτες του Πιτίνο δεν είχαν ψυχραιμία, οι αντίστοιχοι του Κεμζούρα είχαν 2/4 βολές (84-86, 39’) και εν τέλει ο Παναθηναϊκός βρήκε εύστοχο χουκ του Παπαγιάννη που εκμεταλλεύτηκε το μις ματς για το 86-86 (-3,4’’)!

Έτσι έμελλε να πάμε στην παράταση, αφού ο Μπάλντγουϊν έκανε λάθος στην επαναφορά και ο Καλάθης δεν μπόρεσε να βρει… απίθανο τρίποντο νίκης στην κανονική διάρκεια!

Σφραγίδα Ράις

Ράις και Σπανούλης δήλωσαν παρόντες στο ξεκίνημα της παράτασης (89-91), αλλά οι 5/5 βολές από Φρεντέτ και Ράις κι ένα λέι απ του Αμερικανού (41π. σε εκείνο το σημείο) έδωσαν +5 στον Παναθηναϊκό (96-91, 43:17’’), που κατάφερε να έχει παράσταση νίκης και να την πανηγυρίσει έξαλλα με τους 18.000 οπαδούς του τη μεγάλη νίκη!

Ο Τάιρις Ράις έκανε τα πάντα στο ντέρμπι και οι 41 πόντοι του τα λένε όλα, αφού ήταν ο απόλυτος MVP στο παρκέ! Ο Καλάθης παρά τα 0/9 τρίποντα είχε 14 πόντους, 10 ασίστ, με τον Τόμας να έχει 13 και τον Παπαπέτρου 11, που πρόσφερε πολλά ειδικά στην άμυνα! Από πλευράς Ολυμπιακού ο Πολ είχε 17 και ο Σπανούλης 18, με τον Μιλουτίνοφ “διπλό” (14π., 10ριμπ.), αλλά χωρίς καθοριστική παρουσία στο φινάλε.

Που κρίθηκε

Από πού να αρχίσει και πού να τελειώσει κανείς για τα σημεία κλειδιά του ντέρμπι, όπου ο Παναθηναϊκός έφυγε με +13 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε με ανεβασμένη απόδοση και κυριαρχία στα ριμπάουντ (41-48), πήρε προβάδισμα και στο φινάλε θα μπορούσε να έχει σουτ για τη νίκη, αλλά έκανε λάθος στην τελευταία κατοχή της κανονικής διάρκειας. Στο έξτρα πεντάλεπτο τα μόλις 5 λάθη των γηπεδούχων έκαναν τη διαφορά, όπως φυσικά και ο Ράις, που δρομολόγησε το σερί 10-2 που έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό!

Δεκάλεπτα:  18-17, 46-39, 63-61, 86-86 (κ.α.), 99-93

Διαιτητές: Λαμόνικα, Ρίζικ, Περούγκα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 13 (6ριμπ.), Ράις 41 (5/7 διπ., 8/16τριπ., 7/7βολ.), Παπαγιάννης 5 (8ριμπ.), Παπαπέτρου 11 (3ριμπ.), Παππάς, Βουγιούκας, Τζόνσον, Φρεντέτ 7(1), Καλάθης 14 (6/11διπ., 0/9τριπ., 10ριμπ., 6ασ., 3κλ., 3λθ), Μήτογλου 8(4ριμπ.), Μπέντιλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Ρότσεστι, Μπόλντγουιν 10(4/8διπ., 4ριμπ., 2ασ.), Πολ 17(5/8τριπ., 6ριμπ.), Κόνιαρης 3(1), Σπανούλης 18 (5ριμπ. 4λθ.) Τσέρι 7(5ριμπ.), Μιλουτίνοφ 14 (10ριμπ.), Βεζένκοφ 6(1), Πρίντεζης 7(4ριμπ.), Παπανικολάου 5(1), Ρούμπιτ 2, Ριντ 4.