Βιλερμπάν: Επιτέλους νίκη στην Ευρωλίγκα κόντρα στην απογοητευτική Μιλάνο! (videos)

2019-12-13T22:41:44+00:00 2019-12-13T23:50:15+00:00.

13/Dec/19 22:41

Η Αρμάνι Μιλάνο συνεχίζει την πτωτική της πορεία στην Ευρωλίγκα, αφού ηττήθηκε και στην Γαλλία από την Βιλερμπάν με 89-82 και πλέον μετράει τέσσερις συνεχόμενες ήττες, παίζοντας άσχημα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο μέρος η Μιλάνο ήταν καλύτερη ειδικά στην επίθεση και κατάφερε να έχει ένα σημαντικό προβάδισμα, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο δέχθηκε 32 πόντους και εν τέλει “κατέρρευσε” οριστικά αφού βρέθηκε και πίσω στο σκορ με διψήφιες διαφορές και ηττήθηκε δίκαια από την εξαιρετική απόψε Βιλερμπάν.

Δείτε εδώ αναλυτικά τα στατιστικά του ματς!

Πλέον η Βιλερμπάν μετά από 4 συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα και δύο εντός, έχει ρεκόρ 6-7 και βρίσκεται κοντά στην πρώτη οκτάδα, ενώ η Μιλάνο γνώρισε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στην διοργάνωση και έχει ρεκόρ 7-6.

Το παιχνίδι

Μπροστά η Μιλάνο χάρη στην επίθεση της

Πολύ καλό ξεκίνημα έκανε στην αναμέτρηση η Μιλάνο και έχοντας 5/7 σουτ και 4/4 βολές, προηγήθηκε με double score (16-8 στο 5′). Οι Ιταλοί συνέχισαν να είναι “ζεστοί” επιθετικά και είχαν το προβάδισμα με 20-13 (στο 7′), ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε, με την Βιλερμπάν να μειώνει σε 24-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του ματς, οι παίκτες του Έτορε Μεσίνα έκαναν επιμέρους σκορ 11-6 και προηγήθηκαν ξανά με +9 (35-26 στο 15′). Με μικρό επιμέρους σκορ 6-2, οι Γάλλοι μείωσαν σε 38-32 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μιλάνο, να προηγείται με 45-38.

“Κατέρρευσε” στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε η Μιλάνο!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Λυών ξεκίνησε με, η Βιλερμπάν μπήκε δυνατά με επιμέρους σκορ 12-7 και μείωσε την διαφορά σε 52-50 (στο 24′) κάνοντας ντέρμπι το ματς. Η Μιλάνο ήταν απογοητευτική και είδε την Βιλερμπάν, να προηγείται κιόλας με 61-57 (στο 28′) και συνολικό επιμέρους σκορ 23-12, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 70-61 υπέρ των Γάλλων, που σκόραραν 32 πόντους σε 10 λεπτά!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, οι Γάλλοι συνέχισαν να είναι πολύ καλύτεροι και προηγήθηκαν και με 13 πόντους (76-65 στο 33′) και ήταν το φαβορί για την νίκη. 4′ λεπτά πριν το φινάλε, η Μιλάνο απάντησε με 7-0 σερί και έκανε ντέρμπι το ματς, μειώνοντας σε 76-72. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι Ιταλοί, δέχθηκαν 9-2 επιμέρους σκορ βρέθηκαν στο -11 (85-74) και τελικά γνώρισαν μία ακόμα ήττα, αυτή την φορά από την Βιλερμπάν με 89-82!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου οι Γάλλοι σκόραραν 32 πόντους και “πλήγωσαν” την Μιλάνο, καθώς δεν μπόρεσε ποτέ ξανά να συνέλθει η άμυνα της, η οποία τελικά δέχθηκε 89 πόντους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τέιλορ ήταν εξαιρετικός με 18 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Λάιτι με 19 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Γεκίρι με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-45, 70-61, 89-82.