Εφές: Ασταμάτητη και στο Κάουνας! (videos)

2019-12-17T20:43:53+00:00 2019-12-17T21:22:58+00:00.

17/Dec/19 20:43

Η Εφές ήταν ανώτερη απέναντι στην Ζάλγκιρις και πήρε την 8η σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα, περνώντας από το Κάουνας με 68-74!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο πήρε τον έλεγχο και κράτησε μέχρι το τέλος τα ηνία (68-74) φτάνοντας στο 12-2, ενώ διεύρυνε το νικηφόρο σερί της στα 8 παιχνίδια!

Μίτσιτς, Μπομπουά και Πλάις ξεχώρισαν από την Εφές, η οποία παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και από την 14η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, καλύπτοντας έτσι το μέτριο βράδυ του Λάρκιν, ενώ από την άλλη οι Ουλανόβας και Λαντέιλ ήταν οι κορυφαίοι.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Μπήκε δυνατά η Εφές

Οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά ξεκίνησαν με μεγάλη έμφαση στην επιθετική τους λειτουργεία, με το σκορ να ανεβαίνει (10-9, 4’). Κάπου εκεί οι Εφές αφυπνήστηκε και πίεσε πολύ την Ζαλγκίρις, η οποία έμεινε άποντη για περίπου 2’, διάστημα στο οποίο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν (10-18, 6’). Η εικόνα δεν άλλαξε και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε την Εφές μπροστά με 17-26.

Αντίδραση από την Ζαλγκίρις

Η Εφές κρατούσε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως είχε υπολογίσει χωρίς τους Λιθουανούς. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, παρότι ο Μίτσιτς ξύπνησε και κρατούσε μόνος σχεδόν την Εφές, βρήκε λύσεις και με τρίποντο του Ουόκαπ έκανε το 42-42, ενώ μια βολή του Λαντέιλ διαμόρφωσε το 43-42 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Ξανά μπροστά η Εφές

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Εφές έτρεξε ένα γρήγορο 7-0 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 43-49 (25’). Η Ζαλγκίρις μείωσε καθώς βελτίωσε κατακόρυφα την άμυνά της, όμως η ομάδα του Αταμάν είχε τον τρόπο να κρατήσει το προβάδισμα και να κλείσει την περίοδο στο 53-55.

“Καθάρισε” ο Μίτσιτς

Μίτσιτς και Πλάις έδωσαν και πάλι προβάδισμα ασφαλείας στην Εφές, φτάνοντας το σκορ στο 57-64 στο 33’. Η Ζαλγκίρις μείωσε στους 3 (63-66, 36’), όμως ο Μίτσιτς κράτησε και πάλι την Εφές μπροστά (65-70, 38’). Ο Λάρκιν, ο οποίος ήταν κακός μέχρι εκείνο το σημείο, έδωσε αέρα 7 πόντων στην Εφές (65-72) και κάπο εκεί τα πάντα τελείωσαν. Τελικό σκορ 68-74 και νίκη για την Εφές.

Ο παίκτης κλειδί: Ο Βασίλιε Μίτσις ήταν εκείνος που έκανε την διαφορά για την Εφές στο τέλος, με τον Σέρβο να σταματάει στους 18 πόντους με 2 τρίποντα.

Πού κρίθηκε: Η Εφές είχε λύσεις στο όλα τα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 8-2 από το 35’ έως το 39’.

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο, Αλιάγκα

Δεκάλεπτα: 17-26, 43-42, 53-55, 68-74.