Παναθηναϊκός-Φενέρ 81-78: Νικητής σε ΟΛΑ, “βλέπει” τετράδα! (videos)

2019-12-17T22:04:34+00:00 2019-12-17T23:25:33+00:00.

17/Dec/19 22:04

Ο Παναθηναϊκός κινδύνευσε να χάσει στο φινάλε από τη Φενέρ, όμως βρήκε τις λύσεις και πήρε τη νίκη στο άδειο ΟΑΚΑ, με τους Φρεντέτ και Καλάθη να ηγούνται της προσπάθειας των ”πράσινων”.

Του Κωνσταντίνου Δημητρίου/ info@eurohoops.net

Σε ένα άδειο ΟΑΚΑ, λόγω της τιμωρίας από την Ευρωλίγκα, ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε και με σκορ 81-78 πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στη Φενέρ, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Φρεντέτ, Καλάθη και Παπαγιάννη!

Αν και το ματς έγινε… θρίλερ στο φινάλε, με ένα σουτ μάλιστα του Νάντο Ντε Κολό στο τέλος να είναι οριακά για 2 πόντους και όχι 3, ενώ ο ίδιος αστόχησε και στο σουτ… παράτασης οι ”πράσινοι” επέστρεψαν στις νίκες και έτσι ανέβηκαν στο 9-5, αφήνοντας την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο… αντίστροφο 5-9.

Για την 15η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στο Τελ Αβίβ για το ματς με τη Μακάμπι (19/12, 21:05), ενώ η Φενέρ υποδέχεται τη Ζενίτ (19/12, 19:45).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

H εξέλιξη: Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, με τον Νικ Καλάθη να ενορχηστρώνει εξαιρετικά το παιχνίδι για τους ”πράσινους” για το 17-10 στο 5′, πριν ”απαντήσει” η Φενέρ για το 21-20 του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Τζόφρι Λοβέρν, παρέα με τον Κώστα Σλούκα έκαναν εξαιρετική δουλειά και οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στο 29-35, όμως οι γηπεδούχοι πρόλαβαν να μειώσουν την απόσταση πριν το ημίχρονο με τον ΝτεΣον Τόμας και τον Τζίμερ Φρεντέτ να δίνουν την απαραίτητη επιθετική ώθηση στον Παναθηναϊκό, με το 42-46 να είναι το σκορ της ανάπαυλας.

Επέστρεψε η Φενέρ, το τελείωσε ο Παναθηναϊκός

sloukas_fredette

H τρίτη περίοδος είχε την υπογραφή του Παναθηναϊκού. Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο πήραν στα χέρια τους τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με φοβερό ρυθμό, έφτασε στο +10 (65-55), με τους Τόμας, Καλάθη και Παπαγιάννη να σκοράρουν εναλλάξ για το 65-57!

Η τελευταία περίοδος ήταν και πάλι υπόθεση του ”τριφυλλιού”. Η διαφορά έμεινε σχεδόν μόνιμα πάνω από τους 10, με τη Φενέρ να δείχνει ανήμπορη να κάνει μία ύστατη προσπάθεια για επιστροφή. Στο 36:40′, κατάφερε να φτάσει στο -4 (74-70), εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Καλάθη με 5 φάουλ, αλλά και την απότομη επιθετική πτώση του Παναθηναϊκού. Στο 39′, η Φενέρ έκανε αυτό που φαινόταν ακατόρθωτο λίγα λεπτά πριν και μείωσε σε 1 (76-74). Η μεγάλη άμυνα του Ταϊρίς Ράις όμως στον Κώστα Σλούκα στο -24”, ήταν η φάση που έκρινε το ματς.

Ο Σλούκας με 2/2 βολές έκανε το 77-76 στο -13”, τον ακολούθησε με τον ίδιο τρόπο ο Φρεντέτ για το 79-76 στο -10”, με τον Ντε Κολό να πατάει οριακά τη γραμμή, επομένως το σουτ του ήταν για 2 πόντους, μέσω του οποίου ήρθε το 79-78. Ο Φρεντέτ και πάλι με 2 βολές αύξησε τη διαφορά στους 3 (81-78), ο Ντε Κολό αστόχησε στο τρίποντο της παράτασης υπό τη πίεση και πάλι του Ράις και έτσι η νίκη πήγε στον Παναθηναϊκό!

Πού κρίθηκε: Ο Ράις έβγαλε μία μεγάλη άμυνα στον Σλούκα στο -24” και με το σκορ στο 76-74! Λίγο αργότερα, ο Ντε Κολό ευστόχησε για το 79-78, σε ένα σουτ που οριακά ”πιάστηκε” για 2 πόντους και όχι 3, κάτι που αν γινόταν, θα έφερνε το 79-79! Στο τέλος, ο Ράις άφησε τον Ντε Κολό να σουτάρει για 3, όμως δεν ευστόχησε και έτσι ο Αμερικανός του Παναθηναϊκού δεν το πλήρωσε!

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζίμερ Φρεντέτ ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές), με τον Νικ Καλάθη να προσθέτει άλλους 15 (6/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές), 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Γιώργος Παπαγιάννης (με 5/7 δίποντα και 6 ριμπάουντ), αλλά και ο ΝτεΣον Τόμας (13 πόντοι).

Από τη Φενέρ, ξεχώρισε ο Κώστας Σλούκας με 15 πόντους (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές) και 7 ασίστ, ενώ 15 είχε ο Νάντο Ντε Κολό και 11 είχε ο Τζόφρι Λοβέρν.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78