ΤΣΣΚΑ: “100άρα” στον Ερυθρό Αστέρα με ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ Μάικ Τζέιμς! (videos)

2019-12-18T19:43:47+00:00 2019-12-18T23:19:02+00:00.

18/Dec/19 19:43

Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ πράγματα!

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα χωρίς δυσκολίες για τη ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, στη πρώτη της φετινή ”100άρα”, νίκησε εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 110-74, όμως το πραγματικά ιδιαίτερο της υπόθεσης ήταν η νέα ΜΑΓΙΚΗ εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς, με τον Αμερικανό να σκοράρει μόλις… 29 πόντους σε 23′!

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Ρώσοι ανέβηκαν στο 9-5, ενώ οι Σέρβοι έμειναν στις 5 νίκες σε 14 ματς. Για την 15η αγωνστική, η ΤΣΣΚΑ φιλοjενείται από την Εφές (20/12, 19:30), ενώ ο Αστέρας υποδέχεται τον Ολυμπιακό (20/12, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

Η εξέλιξη: Η ΤΣΣΚΑ φάνηκε να έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς από την αρχή, παρά την εξαιρετική αρχή του Ερυθρού. Από το 10-11, φτάσαμε στο 26-21 του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μάικ Τζέιμς να δείχνει ότι αυτό το ματς, θα έχει την υπογραφή του.

Αν και το ματς δεν ξέφυγε, ο Αμερικανός ηγέτης των πρωταθλητών Ευρώπης έγινε το επίκεντρο του ματς. Γιατί; Πολύ απλά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μετρούσε 22 πόντους (1/4 δίποντα, 6/7 τρίποντα και 2/2 ελεύθερες βολές), σε μόλις 14:17′! Έτσι, η ανάπαυλα βρήκε τους γηπεδούχους στο +8 (52-44)!

Τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος

Το μόνο που ουσιαστικά έμενε να μάθουμε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πού θα σταματήσει ο Τζέιμς και με πόση διαφορά θα κερδίσει η ΤΣΣΚΑ. Και αυτό γιατί η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα δεν έδειχνε ικανή να σταματήσει την αντίστοιχη του Δημήτρη Ιτούδη. Η διαφορά μάλιστα έφτασε στο +14 (72-62), με το τελευταίο δεκάλεπτο να μοιάζει τυπική διαδικασία.

O Τζέιμς δεν χρειάστηκε να μείνει στο παρκέ για πάνω από 10′, με τους Τζόελ Μπόλομποϊ, Νικίτα Κουρμπάνοφ και Νταρούν Χίλιαρντ να πατούν γκάζι και δίνουν προεκτάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας τους. Το τελικό έφερε χαμόγελα στη ΤΣΣΚΑ, ενόψει και της δύσκολης εκτός έδρας αναμέτρησης κόντρα στην Εφές, ενώ ο Ερυθρός δεν βρίσκεται σε καλό μομέντουμ, υποδεχόμενος τη Παρασκευή (20/12, 20:00) τον Ολυμπιακό.

Πού κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ έφτασε σε διψήφιες διαφορές, τις οποίες και διατήρησε μέχρι τέλους με χαρακτηριστική ευκολία.

Παίκτης-κλειδί: Χωρίς καμία αμφιβολία ο Μάικ Τζέιμς. Σκόραρε 29 πόντους (4/8 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 3/3 βολές σε μόλις 23′, ενώ είχε και 3 ριμπάουντ-3 ασίστ! Εξαιρετικοί στο δεύτερο μέρος οι Τζόελ Μπόλομποϊ (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Νικίτα Κουρμπάνοφ (11 πόντοι, 4 ασίστ) και Νταρούν Χίλιαρντ (10 πόντοι). 4 (2/3 δίποντα) είχε ο Κάιλ Χάινς, άποντος με 4 ασίστ ο Ντάνιελ Χάκετ 0/2 δίποντα, 0/1 τρίποντα), 5 μέτρησε ο Γιάνις Στρέλνιεκς (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολές).

Για τον Ερυθρό Αστέρα ξεχώρισε με 17 ο Ντέγιαν Ντεβίντοβατς, με τον Τζέιμς Γκιστ να μετράει 8 πόντους (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/2 βολές) και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 52-44, 76-62, 100-74