Ολυμπιακός – Χίμκι 109-98: ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΣ τέτοια ανατροπή! (videos)

2019-12-18T22:21:34+00:00 2019-12-19T00:03:13+00:00.

18/Dec/19 22:21

spanoulis_khimki.

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε από την… κόλαση, πήγε το παιχνίδι στην παράταση και εκεί με τον Βασίλη Σπανούλη να είναι μαγικός πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη με 109-98 επί της Χίμκι.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη/ info@eurohoops.net

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός πήρε μια απίστευτη νίκη κόντρα στη Χίμκι με 109-98 στην παράταση, ανέβηκε στο 6-8 και πλέον έχει βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στην 8άδα.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκα μπροστά ακόμα και με 12 πόντους, όμως ο Σβεντ παραλίγο να τον… δικάσει μόνος του, στέλνοντας την Χίμκι στο +9 στο 38′. Εκεί 3 μεγάλα σουτ από Πρίντεζη, Πολ και Σπανούλη, το παιχνίδι πήγε στην παράταση, στην οποία ο Βασίλης Σπανούλης έβγαλε την ποιότητά του και καθάρισε με δικές του ενέργειες για την ομάδα του.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Τρομερός Σπανούλης, άστοχη Χίμκι

Η Χίμκι πέρασε τη μπάλα στον Μπούκερ και ο Αμερικανός έβαλε μπροστά τη Χίμκι (0-4, 2’), όμως η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αμυντικά, ο Σπανούλης μοίρασε εξαιρετικά τη μπάλα στην επίθεση και έτσι το ερυθρόλευκο σερί έφτασε στο 11-0, κάνοντας το 11-4 (5’). Ο Σβεντ πήρε πρωτοβουλίες, π και οι Γερέμπκο-Μπερτάνς πυροβόλησαν από μακριά, όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και κρατούσε τα ηνία, κλείνοντας την περίοδο στο 25-20.

Ξύπνησε ο Σβεντ, άντεξε ο Ολυμπιακός

Ο Κουρτινάιτις ανακάτεψε την τραπουλα και έβαλε τον Έβανς στο 5. Ο Αμερικανός έβαλε δύσκολα στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά οι Ριντ και Βεζένκοφ κρατούσαν σε ρόλο οδηγού τον Ολυμπιακό (35-29, 4’). Ο Σβεντ μετά από 5 άστοχα τρίποντα, βρήκε 2 σερί εύστοχα και η Χίμκι πλησίασε στο καλάθι (39-37, 15’), όμως στην συνέχεια κλείστηκε και δεν βρήκε λύσεις. Έτσι ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα και με επιμέρους 9-2 ξέφυγε (48-29, 18’), με το ημίχρονο να κλείνει τελικά στο 49-42.

Επέστρεψε για τα καλά η Χίμκι

Με καλάθι του Πρίντεζη, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (56-45, 22’), με την συνέχεια να έχει… κακό μπάσκετ εκατέρωθεν. Ο Ολυμπιακός κρατούσε τον έλεγχο και το προβάδισμα χάρη στην άμυνά του (65-53, 26), όμως η συνέχεια ανήκε στο Αλεξέι Σβεντ. Ο σταρ της Χίμκι εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του Ριντ στο παρκέ και τον χτύπησε στις αλλαγές, με το σκορ να γίνεται πολύ γρήγορα 69-67 (29’), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 70-67.

Επιστροφή από την… κόλαση ο Ολυμπιακός και παράταση!

Ο Αλεξέι Σβεντ συνέχισε τον… χαβά του και έδωσε το προβάδισμα στη Χίμκι (72-74, 33’), για πρώτο φορά μετά το αρχικό 0-4. Ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε στο παρκέ εσπευσμένα, όμως η Χίμκι συνέχισε τα τρίποντα και ανέβασε το προβάδισμά της στους 6 με 76-82 (35’). Μιλουτίνοφ και Πρίντεζης έφεραν τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (83-84, 36’), όμως ο Σβεντ ήταν και πάλι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα και στο +9 με 87-96 στο 38’, όμως ο Ολυμπιακός δεν τα παράτησε. Πρίντεζης, Πολ και Σπανούλης ήταν εκεί, βάζοντας μεγάλα σουτ, η άμυνα είχε αποτέλεσμα και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Βασίλης τρανός τον οδηγεί!

Η άμυνα πάνω στον Σβεντ είχε αποτέλεσμα, η επίθεση λειτούργησε εξαιρετικά και με τρίποντο του Παπανικολάου ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 (103-96, 42’). Στην συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε ουστιαστικά, με τον Σβεντ να παίρνει πολλέα κακές επιλογές. Έτσι το τέλος του αγώνα βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 109-98 και όλους όσους βρέθηκαν στο ΣΕΦ, όρθιους να χειροκροτούν την ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα.

Παίκτης κλειδί: Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν για ακόμα μια φορά εκπληκτικός και τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους και 10 ασίστ. Μεγάλη εμφάνιση και από τον Πρίντεζη (26π.), Παπανικολάου (18π.) και Μιλουτίνοφ (16π.).

Πού κρίθηκε: Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -9 στο 38’, όμως σε εκείνο το σημείο έβαλε 3 μεγάλα τρίποντα και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, ενώ με σερί 16-0 πήρε αέρα 7 πόντων στο εξτρά πεντάλεπτο και καθάρισε το ματς.

Δεκάλεπτα: 25-20, 49-42, 70-67,  96-96, 109-98.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Μογκούλκοτς, Μπαλάκ