Μακάμπι – Παναθηναϊκός 88-79: “Έλιωσε” στο φινάλε, τον κατάπιε η ομάδα του Σφαιρόπουλου!

2019-12-19T21:57:57+00:00 2019-12-19T23:22:53+00:00.

19/Dec/19 21:57

Ο τρομερός Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ των πρώτων 15 λεπτών έχασε διαφορά 18 πόντων και ηττήθηκε από την επική αντεπίθεση της Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο Τελ Αβίβ (88-79) που έκανε 14-2 στα τελευταία 6,5 λεπτά!

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο όσο καλό ξεκίνημα έκανε στο Τελ Αβίβ, τόσο κάκιστο φινάλε έκανε, γνωρίζοντας την ήττα (9-6) από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που παρά τις απουσίες της καθήλωσε τον Παναθηναϊκό στην τελική ευθεία για να πανηγυρίσει άλλη μια νίκη (11-4)!

Ως το 15’ ο έλεγχος ανήκε απόλυτα στους νταμπλούχους Ελλάδας, που είχαν σταθερές διψήφιες διαφορές ως και 18 πόντων αλλά τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν τη δυνατότητα στη Μακάμπι να πλησιάσει ως το ημίχρονο και παρά το νέο +10 στο τρίτο δεκάλεπτο, στα τελευταία 6,5 λεπτά η ομάδα του Πιτίνο δεν ήξερε πού βρισκόταν και πού πατούσε, ώστε να δεχθεί σερί 14-2 και να γνωρίσει μια κακή ήττα όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, αφού οι γηπεδούχοι είχαν σοβαρότατες απουσίες!

Ο Ουίλμπεκιν (23π.) ήταν αιχμή του δόρατος, μαζί με Ντόρσεϊ (16π.) και Χάντερ (15π.), ώστε να πάει στράφι η εμφάνιση του Τόμας (24π.) και του Παπαπέτρου (17π.).

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός της πρώτης περιόδου στο Τελ Αβίβ ήταν χάρμα ιδέσθαι, μπαίνοντας με αποφασιστικότητα και πλάνο, ώστε να πάρει κεφάλι στο παιχνίδι. Στο 10’ η διαφορά ήταν στο +16 για την ομάδα του Πιτίνο, που τα έκανε όλα σωστά για το 13-29, με 12/17 σουτ (10/14 δίποντα) και αξιοποίηση όπλων όπως ο Τόμας στο χαμηλό ποστ και με εύκολους πόντους στο τρανζίσιον μετά τα πολλά άστοχα σουτ των γηπεδούχων (5/20).

Αχ αυτά τα ριμπάουντ…

‘Όλα έμοιαζαν ιδανικά, με τους νταμπλούχους να φτάνουν και στο +18 (13-31) και να ελέγχουν απόλυτα το ματς ως τα μέσα της δεύτερης περιόδου με το 21-38 από τον εξαιρετικό Παπαπέτρου (13:30’’).

Η Μακάμπι παρά τις απουσίες και τη διψήφια εις βάρος της διαφορά πήρε… θάρρος από την ολιγωρία των “πράσινων” στο ριμπάουντ, αφού τα δέκα επιθετικά των γηπεδούχων ως την ανάπαυλα άλλαξαν τα δεδομένα.

Χάρη σε αυτά βρήκαν δεύτερες ευκαιρίες, αλλά και ελεύθερα σουτ από τον Ντόρσεϊ που σκόραρε και δημιούργησε ώστε η ομάδα του Σφαιρόπουλου να ροκανίσει τη διαφορά με τρίποντα, αλλά και τέσσερα λάθη των παικτών του Πιτίνο στην περίοδο, για διαφορά σε απόσταση βολής (43-46, 20’)!

Διψήφια πάλι, αλλά στο τέλος… ναυάγιο

Η ανάπαυλα χρησίμευσε ώστε οι παίκτες του Παναθηναϊκού να ηρεμήσουν για να επιστρέψουν ανακόπτοντας την επιστροφή της Μακάμπι, με Τόμας και Παπαπέτρου να ανεβάζουν τη διαφορά (45-54, 23’), με τον Ράις να επαναφέρει το +10 (57-67, 27’).

Όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο με τον Ουίλμπεκιν να πλησιάσουν με έξτρα κατοχές από τα ριμπάουντ (65-69, 30’), ενώ 2,5 λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσια για πρώτη φορά (71-71), πριν ο Μπράιαντ τη βάλει για πρώτη φορά μπροστά (79-77, 34:30’’)!

Ο Ουίλμπεκιν είχε πάρει… φωτιά και ολοκλήρωσε σερί 10-0 (84-77, 36’) με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να τον σταματήσει, ψάχνοντας ανάσες.

Αυτές δεν ήρθαν έγκαιρα, αφού από το 74-77 (33:15’’) το επόμενο “πράσινο” καλάθι ήταν στο 36:30’’ από τον Μήτογλου (84-79) και στο τέλος ο Παναθηναϊκός αφού δέχθηκε σερί 14-2, γνώρισε την ήττα σε ένα παιχνίδι που είχε βρεθεί και στο +18 στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν (23π.) ήταν αυτός που εκτέλεσε τον Παναθηναϊκό στο τέλος, με σερί μεγάλα σουτ, ωστόσο είχε αμέριστη βοήθεια από τον εξαιρετικό Ντόρσεϊ (16π., 5ριμπ., 7ασ.) και τον Χάντερ (15π., 7ριμπ.). Ο Παναθηναϊκός είχε τον κορυφαίο Τόμας των τελευταίων αγώνων (24π.), αλλά κι έναν εξαιρετικό Παπαπέτρου (17π.), αλλά δεν έφταναν.

Που κρίθηκε

Τα 42 ριμπάουντ της Μακάμπι έναντι των 32 του Παναθηναϊκού και ειδικά τα 21 επιθετικά των γηπεδούχων ήταν καθοριστικό στοιχείο, παίρνοντας 22 πόντους από εκεί και άλλους 20 από τα 12 λάθη των “πράσινων”, που δέχθηκαν σερί 14-2 από το 74-77 του 33:15’’ ως το τέλος, ώστε να υποταχθεί από μια ομάδα που είχε μεγάλες απουσίες και παρατάχθηκε με δέκα παίκτες!

Δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79.

Διαιτητές: Πέρεθ, Γιαβόρ, Πατέρνικο

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 9(1), Ουίλμπεκιν 23(4), Έισι 8, Καλοϊάρο 3(1), Χάντερ 15, Άβντιγια 7(1), Ντόρσεϊ 16(3), Κοέν 5(1), Ζούσμαν 2.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 24 (9/12διπ., 1/5τριπ., 3/4βολ., 2ριμπ., 2ασ.), Ράις 5 (1/4διπ., 1/2τριπ., 1ριμπ., 2ασ.), Παπαγιάννης 7 (2/4διπ., 3/4βολ., 9ριμπ.), Παπαπέτρου 17 (2/4διπ., 4/6τριπ., 1/2βολ., 2ριμπ., 1ασ., 1κλ. 1λθ), Βουγιούκας, Τζόνσον 3(1/1τριπ., 2ριμπ., 1ασ., 1κλ.), Μπράουν, Φρεντέτ 7 (1/2τριπ., 4/4βολ., 3ριμπ., 2ασ.), Καλάθης 8 (4/8διπ., 0/4τριπ., 3ριμπ., 4ασ., 2λθ), Ουάιλι 4 (2/4διπ., 1ριμπ.), Μήτογλου 4 (2/5διπ., 4ριμπ., 1ασ., 3κοψ.).