Αρμάνι – Βαλένθια 78-71: Έβαλε τέλος στο σερί ηττών το Μιλάνο (videos)

2019-12-19T22:35:19+00:00 2019-12-19T23:19:42+00:00.

19/Dec/19 22:35

Η Αρμάνι Μιλάνο έβαλε τέλος στο σερί 4 ηττών της στην Ευρωλίγκα, επικρατώντας της Βαλένθια με 78-71 στην Ιταλία

Μόνο για ένα ημίχρονο μπόρεσε να κοντράρει την Αρμάνι η Βαλένθια, με τους Ιταλούς να έχουν τον έλεγχο σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και να φτάνουν στη νίκη με 78-71.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Ιταλοί επέστρεψαν στις νίκες μετά από 4 σερί ήττες και παραμένουν σε πορεία οκτάδας.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Η εξέλιξη:

Ο Ντούμπλιεβιτς έκανε τα πάντα στην αρχή και η Βαλένθια βρέθηκε μπροστά με 2-8 (3’), όμως η απάντηση από πλευράς Αρμάνι ήρθε άμεσα, με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν τα δεδομένα και κλείνουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 26-24.

Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να συμπορεύονται, καθώς από την μια ο Ντούμπλιεβιτς ήταν συγκλονιστικός, ενώ από την άλλη ο Ντελα Βάλε δεν έχανε σουτ! Έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 43-43.

Η Αρμάνι μπήκε με σπασμένα φρένα στο δεύτερο ημίχρονο και με ένα σερί 10-0 πήρε τον έλεγχο και έκανε το 53-43 (25’). Η Βαλένθια πάλεψε, αλλά με τον Ντούμπλιεβιτς να μην μπορεί να βρει σκορ, το δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-53.

Οι Ισπανοί πάλεψαν να επιστρέψουν και μείωσαν στους 3 (66-63, 35’), αλλά σε εκείνο το σημείο η Αρμάνι… ξύπνησε! Οι Ιταλοί με τον Σκόλα να ευστοχεί για 3 πήρε μεγάλη ανάσα και στη συνέχεια ξέφυγε ξανά, φτάνοντας έτσι στην τελική επικράτηση με 78-71.

Παίκτης κλειδί: Ο Σέρχι Ροντρίγκεθ με 10 πόντους και 7 ασίστ συνέβαλε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του, ενώ ο Ντελα Βάλε με 15 πόντους αποτέλεσε τον παράγοντα Χ.

Πού κρίθηκε: Η Αρμάνι κράτησε χαμηλά στο δεύτερο ημίχρονο τον Ντούμπλιεβιτς, ενώ στο τέλος, όταν πλησίασε η Βαλένθια, ήταν ψύχραιμη και πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 26-24, 43-43, 62-53, 78-71.

Διαιτητές: Ρίζικ, Λάτισεβς, Κόλιενσιτς.