Χίμκι – Ζαλγκίρις Κάουνας 83-74: Ο καταπληκτικός Γιόβιτς “εκτέλεσε” την ομάδα του Σάρας! (videos)

2019-12-20T19:54:59+00:00 2019-12-20T21:56:31+00:00.

20/Dec/19 19:54

Επιστροφή στις νίκες για την Χίμκι που μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, κέρδισε στην Μόσχα την Ζαλγκίρις Κάουνας με 83-74 έχοντας για “όπλο” την άμυνα της.

Τι και αν η άμυνα των Ρώσων είναι η μεγάλη φετινή τους αδυναμία, στο παιχνίδι με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπαιξαν εξαιρετικά στην πίσω πλευρά του παρκέ και πανηγύρισε την 8η νίκη τους στην φετινή Ευρωλίγκα.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!

Πλέον η Χίμκι έχει ρεκόρ 8-7 και βρίσκεται μέσα στην πρώτη οκτάδα που οδηγεί στα playoffs, ενώ η Ζαλγκίρις μετράει πλέον 9 σερί ήττες και είναι στην τελευταία θέση με ρεκόρ 3-12!

Το παιχνίδι

Χαμηλός ρυθμός και +5 η Χίμκι!

Πολύ καλά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Χίμκι και προηγήθηκε από νωρίς με 13-4 (στο 4′), όμως η Ζαλγκίρις αντέδρασε άμεσα με σερί 9-0 και ισοφάρισε σε 13-13 (στο 7). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Ρώσους να κάνουν επιμέρους σκορ 8-3 και να προηγούνται με 21-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι με τον Γιόβιτς να έχει 7 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα και νέο επιμέρους σκορ 9-5 προηγήθηκαν ξανά με +9 (30-21 στο 14′). Η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να απειλήσει με άλλον παίκτη πλην του Λάνταλ (12 πόντους) και η Χίμκι παρέμενε μπροστά στο σκορ με (36-29 στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 38-33.

Με την άμυνα της πήρε την σημαντική νίκη!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Μόσχα ξεκίνησε με τον ρυθμό να είναι αρκετά χαμηλός, αλλά την Χίμκι να προηγείται με 46-40 (στο 25′) και να δείχνει ένα βήμα πιο μπροστά για την νίκη, αφού η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να κάνει την υπέρβαση επιθετικά. Οι Λιθουανοί με μικρό επιμέρους σκορ 7-3 μείωσαν σε 49-47 (στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με, 57-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η Χίμκι μπήκε με σκοπό να καθαρίσει την υπόθεση νίκη και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (65-54 στο 34′) και επιμέρους σκορ 8-5 ούσα από εκεί και πέρα το φαβορί. Με καλάθια των Σβεντ και Μπούκερ η Χίμκι ανέβασε το προβάδισμα της στο +12 (73-61 στο 37′) και ήταν “αγκαλιά” με την νίκη. Τελικά οι Ρώσοι πανηγύρισαν την νίκη με 83-74 και επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα!

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Χίμκι που κράτησε στα 5/21 (23%) τρίποντα την Ζαλγκίρις, αλλά και στην διαφορά των ριμπάουντ όπου οι Ρώσοι είχαν 32 έναντι 24 των αντιπάλων τους.

Παίκτης-κλειδί: Ο Γιόβιτς ήταν καταπληκτικός με 25 πόντους (9/13 σουτ) και έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, ενώ ακόμα είχε 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Επίσης ο Σβεντ είχε 25 πόντους με 6/9 τρίποντα, 5 ασίστ αλλά και 7 λάθη, ενώ για τους Λιθουανούς εξαιρετικός ήταν ο Λάνταλ με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 38-33, 57-49, 83-74.