Εφές: Ισοπέδωσε τη Μακάμπι με τριπλέτα “φωτιά”! (videos)

2019-12-26T20:10:23+00:00 2019-12-26T22:39:02+00:00.

26/Dec/19 20:10

Το ντέερμπι Εφές-Μακάμπι ήταν τέτοιο μόλις για ένα ημίχρονο, με τους Τούρκους να είναι ισοπεδωτικοί στη τρίτη περίοδο και να επιστρέφουν στις νίκες! Φανταστικοί οι Μίτσιτς-Σίμον-Μπομπουά!

Η Μακάμπι των 10 παικτών άντεξε μόλις για ένα ημίχρονο απέναντι στον καταιγιστικό ρυθμό της Εφές και με σκορ 99-79 η τουρκική ομάδα επέστρεψε στις νίκες, για το 13-3 στη σεζόν. Στο 11-5 πλέον η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Όλα τα λεφτά η τριπλέτα Μίτσιτς-Σίμον-Μπομπουά, με τον Λάρκιν να μην χρειάζεται να… κάνει τα δικά του αυτή τη φορά! H δεύτερη πιο ”βαριά” ήττα των Ισραηλινών έδωσε τέλος στο σερί 5 νικών που είχε ”χτίσει”, ενώ για 1 πόντο οι νικητές δεν έφτασαν στη τρίτη φετινή ”100άρα”.

Για την 17η αγωνιστική, η Εφές φιλοξενεί τη Χίμκι (3/1, 19:30), ενώ η Μακάμπι ταξιδεύει στο Κάουνας για το ματς με τη Ζαλγκίρις (2/1, 20:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά της αναμέτρησης

H εξέλιξη: Η Μακάμπι, με μπροστάρη τον Σκότι Ουίλμπεκιν, ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση με 8-13, γρήγορα όμως η Εφές με τον Κρούνοσλαβ Σίμον να σκοράρει 9 πόντους, πήρε το προβάδισμα με 21-15, με τον Βασίλιε Μίτσιτς να δίνει αρκετές βοήθειες (23-19).

Η επιστροφή του Έιντριαν Μοερμάν ήταν ένα από τα ευχάριστα της βραδιάς, με τον Γάλλο να παίζει για πρώτη φορά φέτος στην Ευρωλίγκα. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 34-36 στο στο 16′, ο Ροντρίγκ Μπομπουά όμως με 15 πόντους (5/6 σουτ) στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 10 (48-38), με το ημίχρονο να κλείνει στο 48-41.

Καταιγιστική η Εφές και… τέλος!

Το 48-44 στο 22′ έγινε 66-46 στο 25′, με την Εφές να ”πυροβολεί” από τα 6,75μ. με τους Σίμον-Μπομπουά-Μίτσιτς! Η Μακάμπι σκόραρε μόλις 5 πόντους σε ισάριθμα λεπτά, την ώρα που ο Σέιν Λάρκιν μετρούσε μόλις 5 πόντους με 2/4 σουτ σε 17′! Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου τα έσπασαν στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι τα έβαζαν όλα και η διαφορά πήγε ακόμα και στο +22 (80-58)!

Η τελευταία περίοδος ήταν τυπική διαδικασία, με το μόνο που έμενε να μάθουμε να ήταν το τελικό σκορ και αν θα είχαμε κάποιο ρεκόρ καριέρας. Το ματς τελείωσε στο +20 (99-79) και κανείς από τους διακριθέντες δεν κατάφερε να πετύχει κάτι τέτοιο, με τον Μπομπουά να κάνει season high!

Πού κρίθηκε: Το 48-44 στο 22′ έγινε 66-46 στο 25′ και με επιμέρους 31-17 στη τρίτη περίοδο, έχοντας και το +7 από το πρώτο μέρος, ”καθάρισε” το ματς από το 30′!

Παίκτης-κλειδί: Όλα τα λεφτά ο Βασίλιε Μίτσιτς με 23 πόντους (3/8 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές) και 5 ασίστ, όμως τη δουλειά στο πρώτο μέρος έκανε ο καλύτερος φετινός Ροντρίγκ Μπομπουά με 22 πόντους (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές) και 4 κλεψίματα, ενώ ο Κρούνοσλαβ Σίμον μέτρησε 19 (4/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Μόλις… 12 πόντους από τον Σέιν Λάρκιν σε 29′ με 3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα!

Για τη Μακάμπι, ξεχώρισε με 12 πόντους ο Σκότι Ουίλμπεκιν και ο Τζέικ Κόεν με 10.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-41, 80-58, 99-79