Βιλερμπάν – Χίμκι 92-88: Νίκη… πλέι οφ για τους Γάλλους! (videos)

2019-12-26T22:43:16+00:00 2019-12-26T23:48:26+00:00.

26/Dec/19 22:43

Σε ένα ματς “θρίλερ” που η Χίμκι επέστρεψε από το -19 στην Λυών κόντρα στην Βιλερμπάν ηττήθηκε με 92-88 έχοντας για… μοιραίο τον Κρις Κρέιμερ που έχασε δύο καθοριστικές βολές στο τέλος.

Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο η Βιλερμπάν “ξέσπασε” και προηγήθηκε με +17 κάνοντας επιμέρους σκορ 24-12, ενώ το μεγαλύτερο προβάδισμα της έφτασε και τους 19 πόντους. Οι Ρώσοι έκαναν το μεγάλο come back έχοντας μάλιστα και την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά δεν τα κατάφεραν.

Αναλυτικά τα στατιστικά του παιχνιδιού ΕΔΩ!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στο 8-8 και συνεχίζουν να δίνουν την “μάχη” εισόδου στα playoffs, ενώ η Χίμκι γνώρισε την 5η συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα της.

Η εξέλιξη

“Φουλ” επίθεση και μπροστά η Βιλερμπάν!

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση από νωρίς αλλά η Χίμκι πήρε ένα μικρό προβάδισμα (14-12 στο 5′) χάρη στον Γιάνις Τίμα που είχε ήδη 8 πόντους. Οι Ρώσοι με “νύχια και με δόντια” παρέμεναν μπροστά στο σκορ (22-19 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με ισοπαλία και 24-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού καμία ομάδα από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και παρέμεναν ισόπαλες (32-32 στο 14′). Η Βιλερμπάν παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 43-37 και επιμέρους σκορ 11-5 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 50-45.

Επέστρεψε από το -19 η Χίμκι αλλά… ηττήθηκε!

Το δεύτερο μέρος του αγώνα στην Λυών ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται για πρώτη φορά με +9 (60-51 στο 25′) με τον Τέιλορ να έχει 10 πόντους και 8 ασίστ. Η Χίμκι ήταν πολύ κακή και δύο πλευρές του παρκέ και βρέθηκε και στο -17 (74-57) στο φινάλε της τρίτης περιόδου με το επιμέρους σκορ υπέρ των Γάλλων να φτάνει σε επίπεδα double score (24-12).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Ρώσοι προσπάθησαν να επιστρέψουν και με επιμέρους σκορ 13-4 μείωσαν σε 78-70 (στο 34′) και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. 3′ λεπτά πριν το φινάλε, η Χίμκι είχε μειώσει σε 86-79 και όλα πλέον ήταν ανοιχτά.

Στο τελευταίο δίλεπτο ο Γκιλ με 2/2 βολές έκανε το σκορ 86-84 και ο αγώνας πήρε για τα καλά “φωτιά. με τον Τέιλορ να βάζει και πάλι την Βιλερμπάν μπροστά με +3 (89-86). Ο Κρέιμερ μείωσε σε 89-88 στα 15′ δευτερόλεπτα, αλλά ο Τέιλορ αστόχησε σε 1/2 βολές και το σκορ έγινε 90-88.

Στην τελευταία επίθεση των Ρώσων ο Κρέιμερ κέρδισε βολές ισοφάρισης χάνοντας και τις δύο (!) και η Βιλερμπάν τελικά πήρε την νίκη με 92-88!

Που κρίθηκε: Στα 15′ δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Χίμκι είχε την κατοχή επιστρέφοντας από το -19 στο 90-88, αλλά ο Κράμερ αστόχησε σε 0/2 βολές και τελικά η ομάδα του δεν κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λάιτι ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (8/9 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ καλή δουλειά έκαναν ο Τέιλορ με 17 πόντους, 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Πέιν με 11 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Για την Χίμκι ο Γιάνις Τίμα στην επιστροφή του είχε 20 πόντους με 6/11 τρίποντα και 3 ριμπάουντ σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 50-45, 74-57, 92-88.