Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 98-100: ΕΠΙΚΟ ματς και… δεύτερη “κηδεία”! (videos)

2019-12-27T20:58:22+00:00 2019-12-27T23:09:58+00:00.

27/Dec/19 20:58

Η Βαλένθια απέδρασε με θρίαμβο από το “σπίτι” της Φενέρ (98-100), με σερί 7-0 στα τελευταία 39” της παράτασης, σε ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παιχνίδι! Απίθανος Ντε Κολό, αλλά στο τέλος οι Ισπανοί με career high του Ντούμπλιεβιτς και γκολ-φάουλ του Λόιντ βύθισαν ακόμα περισσότερο την ομάδα του Ομπράντοβιτς!

Ένα από τα κορυφαία ματς στη φετινή Ευρωλίγκα έγινε στην “Ούλκερ Σπορτς Αρένα”!

Η Φενέρ έχτισε, αλλά έχασε διαφορά 13 πόντων, η Βαλένθια μετά την ανατροπή άγγιξε το “διπλό” στην κανονική διάρκεια, ο Ντε Κολό έστειλε με μαγικό play του Ομπράντοβιτς το ματς στην παράταση, αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο η… κηδεία επαναλήφθηκε, όπως και την προηγούμενη αγωνιστική με τη Ζενίτ!

Αυτή τη φορά ο Λόιντ “σκότωσε” τη Φενέρ με ένα τρομερό γκολ-φάουλ, 8” πριν το τέλος της παράτασης, που ολοκλήρωσε ένα τρομερό come back με 7-0, αφού 39” πριν το τέλος, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν μπροστά με 98-93!

Η Βαλένθια χάρη σε αυτό το σερί και την εμφάνιση καριέρας του Ντούμπλιεβιτς που έκανε career high (30π., 42 PIR) πανηγύρισε μια ΕΠΙΚΗ νίκη που την ανέβασε στο 7-9, ενώ η Φενέρ βυθίστηκε στο 5-11, με την τέταρτη σερί ήττα της, ενώ την επόμενη αγωνιστική έρχεται στο ΣΕΦ για την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό (2/1, 21:00)!

Δείτε εδώ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

Εξέλιξη αγώνα

Η Φενέρ ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να “χτυπά” κοντά στο καλάθι με τον Ντούμπλιεβιτς, αλλά τον Σλούκα να “χτυπά” στο φινάλε της περιόδου με ένα ζογκλερικό λέι απ (24-22).

Στη δεύτερη περίοδο όμως η ομάδα του Ομπράντοβιτς πήρε τα ηνία με τον Ντατόμε (33-25, 13′), χτίζοντας και διψήφια διαφορά με τον οίστρο του Ντε Κολό (46-33, 18:40”), για να μαζέψει λίγο την κατάσταση ο Ντούμπλιεβιτς που είχε 16 πόντους με 6/6 δίποντα ως την ανάπαυλα (48-40)!

Η διψήφια απόσταση ήταν σταθερή για την Φενέρ στο τρίτο δεκάλεπτο (70-59, 30′) με Ντατόμε και Σλούκα στην πρώτη γραμμή, αλλά η αντεπίθεση της Βαλένθια ήταν φοβερή!

Από το 72-61 (31′) η αφύπνιση του Μότουμ έφερε τα πάνω-κάτω, με σερί 9-0 (72-70, 34′), με τον Βαν Ρόσομ μάλιστα να της δίνει το πάνω χέρι με τρίποντο (77-79, -2:41”)!

Έτσι εκτυλίχθηκε ένα μεγάλο θρίλερ, που είχε…

-2/2 βολές του Ντε Κολό (79-79, -2:21”)
-Τρίποντο Ντατόμε (82-79, -1:27”)
-1/2 βολές του Τόμπεϊ (82-80, -1:08”)
-Κάρφωμα του Τόμπεϊ (82-82, -35”)

… και ένα μυθικό φινάλε μέσα σε ελάχιστα δέκατα του δευτερολέπτου! Επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι του Αμπάλντε (82-84, -0,4”) και ένα απίθανο play του Ομπράντοβιτς, που έβγαλε με μία πάσα από τον Ντατόμε τον Ντε Κολό σε θέση βολής για το καλάθι της παράτασης (84-84)!

Ο τρόπος με τον οποίο οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα στην κανονική διάρκεια, έφερε με το μέρος τους την ψυχολογία, ώστε ο Ντε Κολό να κάνει το 91-85 (42:30”) και το +7 από τον Ντίξον (96-89) να δίνει παράσταση νίκης.

Κι όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει ακόμα, αφού το τρίποντο του Λόιντ και το αντιαθλητικό του Σλούκα έβαλε τους Ισπανούς ξανά στο ματς (96-93)! Οι 2/2 βολές του Ντε Κολό έδωσαν αέρα +5 (98-93) με 39” να απομένουν, αλλά συνέβη η μεγάλη ανατροπή!

Ο Ντούνερκαμπ με γκολ-φάουλ μείωσε (98-96), ο Ντίξον έκανε λάθος και με 1/2 βολές έγινε το 98-97 από τον Αμπάλντε! Κι όμως η Φενέρ… αυτοκτόνησε, χάνοντας το αμυντικό ριμπάουντ και ο Λόιντ με ένα τρομερό γκολ-φάουλ ολοκλήρωσε τον θρίαμβο (98-100), αφού ο Ντε Κολό βρήκε σίδερο στην τελική του προσπάθεια να δώσει τη νίκη…

Για να φτάσει η Βαλένθια να φύγει θριαμβεύτρια από την Πόλη, σχεδόν όλη τη δουλειά είσχε κάνει ο Ντούμπλιεβιτς με μια επική εμφάνιση καριέρας (30π., 12ριμπ.), πριν δράσει ο clutch Τζόρνταν Λόιντ (14π.) με το νικητήριο γκολ-φάουλ! Έτσι πήγε στράφι η μεγάλη βραδιά του Ντε Κολό (31π.), οι 20π. του Ουίλιαμς, αλλά και οι 10π. με 9ασ. του Σλούκα, με τον Έλληνα γκαρντ ωστόσο να έχει κακές επιλογές στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στην παράταση.

Που κρίθηκε

Η αναμέτρηση στην Πόλη ήταν επική με τρομερό φινάλε! Η Φενέρ είχε προηγηθεί με +13 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Βαλένθια λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια με τον Αμπάλντε, αλλά με 0,4” να απομένουν, ο Ζοτς πρόλαβε να σχεδιάσει τρομερό play, που εκτέλεσε ο Ντατόμε με πάσα από την επαναφορά για τον Ντε Κολό (84-84)! Στο έξτρα πεντάλεπτο η Φενέρ προηγήθηκε με +7 (96-89), ενώ 39” πριν το τέλος ήταν μπροστά με 98-93, με τη Βαλένθια όμως να απαντά με σερί 7-0 και το γκολ-φάουλ του Λόιντ που έκρινε τα πάντα!

Δεκάλεπτα: 24-22, 48-40, 70-59, 84-84 (κ.α.), 98-100.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Κορομηλάς, Ράσις