Μπάγερν – Ζαλγκίρις 73-98: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νίκη για τους Λιθουανούς με “σούπερ” ΛεΝτέι-Ρίβερς! (videos)

2019-12-27T22:16:37+00:00 2019-12-27T23:00:56+00:00.

27/Dec/19 22:16

Μετά από 10 παιχνίδια και 57 ημέρες όπου η Ζαλγκίρις Κάουνας “αγνοούσε” την νίκη στην Ευρωλίγκα, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα κερδίζοντας άνετα στο Μόναχο την Μπάγερν με 98-73.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν καλύτερη από το πρώτο μέρος, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο πραγματικά θύμισε την… ομάδα των προηγούμενων ετών αποκτώντας προβάδισμα 24 πόντους και “κλείδωσε” σε εκείνο το σημείο την μεγάλη νίκη.

Αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ!

Πλέον η Μπάγερν “πέφτει” στο 6-10 και απομακρύνεται από την πρώτη οκτάδα, ενώ η Ζαλγκίρις Κάουνας επέστρεψε στις νίκες μετά από 10 σερί ήττες και έχει ρεκόρ 4-12.

Η εξέλιξη

Με την άμυνα για “όπλο” στο +8 η Ζαλγκίρις!

Κοντά στο σκορ ήταν από νωρίς στο ματς οι δύο ομάδες και η Ζαλγκίρις ευτύχησε να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 12-11 (στο 5′). Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν και με 18-13 (στο 8′) παίζοντας εξαιρετική άμυνα και η πρώτη περίοδος έληξε με την Μπάγερν πίσω με 21-13 και να έχει δεχθεί 3/3 τρίποντα από τον “καυτό” Μιλάκνις (9 πόντους).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκαναν γρήγορο μικρό σερί 5-0 και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά στα επίπεδα του double score (26-13 στο 12′). Οι Λιθουανοί συνέχισαν να είναι οι απόλυτοι κυρίαρχοι του παιχνιδιού όντας μπροστά με 34-21 (στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Βαυαρούς να μειώνουν σε 43-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ξέσπασε και… καθάρισε το ματς η Ζαλγκίρις!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο Μόναχο ξεκίνησε με την Ζαλγκίρις να κάνει επιμέρους σκορ 9-3 και να παίρνει το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 52-38 (στο 24′). Το επιμέρους σκορ των φιλοξενούμενων έφτασε ακόμα και το 22-6 και η υπέρ τους διαφορά… εκτινάχτηκε στο +24 (65-41 στο 27′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με την Μπάγερν πίσω στο σκορ με 68-50 και τους Λιθουανούς να είναι… αγκαλιά με το μεγάλο διπλό.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα η Ζαλγκίρις ανέβασε ξανά το προβάδισμα της πάνω από τους 20 πόντους (77-55 στο 34′) και “διέλυσε” τις όποιες ελπίδες ανατροπής είχαν οι γηπεδούχοι. 3′ λεπτά πριν το φινάλε όλα είχαν κριθεί με την διαφορά στο +21 (84-63) και τελικά οι παίκτες του Σάρας επέστρεψαν στις νίκες με 98-73!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Ζαλγκίρις μπήκε προηγούμενη με 43-35 και με επιμέρους σκορ 22-6 “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +24 (65-41) “κλειδώνοντας” την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μιλάκνις ήταν καθοριστικός κάνοντας ρεκόρ στην φετινή σεζόν στους πόντους με 19 και 5/8 τρίποντα, ενώ σπουδαίο ματς έκανε και ο Ζακ ΛεΝτέι που σε 25 λεπτά συμμετοχής είχε 19 πόντους με 5/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Επίσης εξαιρετικός ήταν και ο Κέι Σι Ρίβερς πραγματοποιώντας την κορυφαία εμφάνιση του για φέτος στην διοργάνωση έχοντας 18 πόντους με 4/6 τρίποντα, 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 25 λεπτά, ενώ ο Ουόλκαπ είχε 13 πόντους, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα!

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 35-43, 50-68, 73-98.