Ερ. Αστέρας – Μπάγερν Μονάχου 93-63: Σούπερ Πάντερ και επιβλητικό ποδαρικό! (videos)

2020-01-02T20:48:04+00:00 2020-01-02T21:37:55+00:00.

02/Jan/20 20:48

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2020 για την Ευρωλίγκα ο Ερυθρός Αστέρας του Ντράγκαν Σάκοτα και του εξαιρετικού Κέβιν Πάντερ στο ντεμπούτο του “διαλύοντας” την Μπάγερν Μονάχου στο Βελιγράδι με 93-63.

Οι “ερυθρόλευκοι” της Σερβίας πραγματοποίησαν την κορυφαία φετινή τους εμφάνιση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίστασης στους Βαυαρούς και “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη από το πρώτο μέρος έχοντας προβάδισμα 20 πόντων.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον ο Ερυθρός Αστέρας έχει ρεκόρ 8-9 και παραμένει “ζωντανός” στην μάχη για την οχτάδα, ενώ η Μπάγερν Μονάχου έχει μείνει πίσω με 6 νίκες και 11 ήττες σε 17 ματς.

Η εξέλιξη

“Τρομακτικός” Ερυθρός Αστέρας στο πρώτο μέρος!

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση από νωρίς με τον Ερυθρό Αστέρα να προηγείται με την ελάχιστη διαφορά (10-9 στο 4′). Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε σερί 6-0 και ανέβασε την υπέρ της διαφορά στο +7 (16-9 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Σέρβους στο +12 (25-13)!

Η Μπάγερν παρουσίαζε ένα πολύ κακό πρόσωπο και δέχθηκε νέο επιμέρους σκορ 8-4 με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω με διαφορά double score (34-17 στο 13′). Ο Ερυθρός Αστέρας συνέχιζε να είναι απόλυτος κυρίαρχος και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 20 πόντους διαφορά (49-29 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 53-31 και τους γηπεδούχους να είναι “αγκαλιά” με την νίκη.

Το “πάρτι” συνεχίστηκε μέχρι τέλους!

Το δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στο Βελιγράδι ξεκίνησε με την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα να συνεχίζει το “πάρτι” της και να προηγείται ακόμα και με 27 πόντους (63-36 στο 25′) και επιμέρους σκορ 10-5 και να δείχνει πως δεν μπορεί να χάσει αυτό το ματς. Οι Βαυαροί δεν μπορούσαν με κανέναν τρόπο να μπουν ξανά στο ματς (65-42 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 71-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μία διαφορά 30 πόντων (82-51 στο 34′) και όλα προφανώς είχαν κριθεί. 3′ λεπτά πριν το φινάλε η Μπάγερν Μονάχου ήταν πίσω με 89-55 και τελικά ο Ερυθρός Αστέρας πανηγύρισε την μεγάλη νίκη με 93-63!

Που κρίθηκε: Στο πρώτο ημίχρονο όπου ο καταπληκτικός Ερυθρός Αστέρας πραγματοποίησε μία εξαιρετική εμφάνιση προηγήθηκε με 53-31 και από εκεί και πέρα όλα κρίθηκαν, αφού ποτέ οι Γερμανοί δεν μείωσαν την διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λορένζο Μπράουν αν και άστοχος έκανε τα πάντα στο παρκέ με 15 πόντους, 7 ασίστ , 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ σημαντική δουλειά έκαναν ο Στίματς με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ο Νταβίντοβατς με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και  ο Κούζμιτς με 9 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Πάντερ στο ντεμπούτο του ήταν εξαιρετικός με  15 πόντους, 3 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 25-13,  53-31, 71-46, 93-63.