Βιλερμπάν – Ρεάλ Μαδρίτης 78-87: Ασταμάτητη η “Βασίλισσα” πέρασε και από την Λυών! (videos)

2020-01-03T22:32:43+00:00 2020-01-03T23:52:51+00:00.

03/Jan/20 22:32

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της στην Ευρωλίγκα, αφού κέρδισε και την Βιλερμπάν στην Λυών με 87-78 για την 17η αγωνιστική και έφτασε τις 11 συνεχόμενες νίκες στην διοργάνωση!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο συνάντησε αντίσταση από τους Γάλλους μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού στην συνέχεια έπαιξε το γνωστό όμορφο μπάσκετ που έχει συνηθίσει τον κόσμο και απέκτησε μεγάλες διψήφιες διαφορές τις οποίες διαχειρίστηκε μέχρι τέλους παίρνοντας εύκολα ένα ακόμα διπλό.

Αναλυτικά τα στατιστικά του ματς ΕΔΩ!

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης μετά την 11η συνεχόμενη νίκη της στην Ευρωλίγκα έχει ρεκόρ 14-3 και παραμένει στην κορυφή μαζί με την Αναντολού Εφές, ενώ η Βιλερμπάν έχει 8 νίκες και 9 ήττες και παλεύει για την πρώτη οκτάδα.

Η εξέλιξη

Απολαυστική και στο +15 η Ρεάλ!

Κοντά στο σκορ ήταν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του παιχνιδιού με την Ρεάλ να έχει ένα μικρό προβάδισμα με 14-11 (στο 5′) με τον Τόμπκινς να έχει ήδη 10 πόντους με 4/8 σουτ! Οι Γάλλοι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 18-14 (στο 7′) χάρη σε σερί 7-0 και η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Ισπανούς να προηγούνται με 23-21 και δικό τους επιμέρους σκορ 9-3.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι Μαδριλένοι αύξησαν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στους 6 πόντους (34-28 στο 14′) βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση και ευστοχώντας σε 3/4 τρίποντα. Η Βιλερμπάν παρότι πίσω στο σκορ έμενε κοντά (40-34 στο 18′) και το πρώτο πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 52-37 και επιμέρους σκορ της Ρεάλ 12-3 με τους Τόμπκινς και Ρούντι να έχουν μαζί 30 πόντους (16 και 14) με 7/12 τρίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκαν όλα…!

Το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα στην Λυών ξεκίνησε με την Βιλερμπάν να μειώνει σε 58-49 (στο 26′), με επιμέρους σκορ 12-6 αλλά την Ρεάλ να παραμένει φαβορί για την νίκη, έχοντας πάντως χάσει τον επιθετικό της ρυθμό. Η “Βασίλισσα” έκανε γρήγορο σερί 7-0 και ανέβασε ξανά το προβάδισμα της στο +18 (67-49 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 72-59.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς οι Ισπανοί με τον Μίκι να φτάνει τους 18 πόντους ανέβασε το προβάδισμα της στο +17 (78-61 στο 34′) και “κλείδωσε” ουσιαστικά την νίκη. 2′ λεπτά πριν το φινάλε η Βιλερμπάν μείωσε σε 83-72 αλλά όλα είχαν κριθεί και η Ρεάλ τελικά πανηγύρισε στο φινάλε το διπλό στην Γαλλία με 87-78!

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Ρεάλ Μαδρίτης είδε την Βιλερμπάν να μειώνει σε 58-49 από το +15 και στην συνέχεια με σερί 9-0 “καθάρισε” την υπόθεση νίκη ανεβάζοντας το προβάδισμα της στους 20 πόντους (69-49).

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίκι ήταν καθοριστικός με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 μπλοκ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Ρούντι με 18 πόντους (5/6 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ και ο Τόμπκινς με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ. Και οι τρεις παίκτες μάλιστα έκαναν season high σε πόντους στην Ευρωλίγκα!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-52, 59-72, 78-87