Mία νίκη μένει για Κάρι και Ουόριορς

2015-06-15T05:00:09+00:00 2015-06-15T09:28:24+00:00.

15/Jun/15 05:00

Κάρι

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 40 πόντους, 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Η ουσία είναι ότι δεν ήταν αρκετά. Ο Στεφ Κάρι με 37 πόντους οδήγησε τους Ουόριορς στη νίκη με 104-91 επί των Καβς

Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 40 πόντους, 14 ριμπάουντ και 11 ασίστ. Η ουσία είναι ότι δεν ήταν αρκετά. Ο Στεφ Κάρι με 37 πόντους οδήγησε τους Ουόριορς στη νίκη με 104-91 επί των Καβς. Ήταν ένα κλειστό ματς, αλλά οι Ουόριορς έχουν πλέον πλεονέκτημα με 3-2 στους τελικούς του ΝΒΑ.

Οι Ουόριορς σούταραν καλύτερα και έβαλαν τα μεγάλα σουτ στο φινάλε. Τέσσερις ακόμα παίκτες σκόραραν με διψήφιο αριθμό πόντων και ο Κάρι σφράγισε τη νίκη με τρίποντο (96-86) και 2.44 να μένουν στο χρονόμετρο. Με πέντε λεπτά να απομένουν, οι Καβς βρίσκονταν πίσω στο σκορ με έναν μόλις πόντο (86-85), αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι περισσότερο.

Η ποιότητα και το βάρος των Ουόριορς έπαιξε χαρακτηριστικό ρόλο. Και πάλι οι Καβαλίερς χρησιμοποίησαν μόλις οκτώ παίκτες, ανάμεσα τους ο Ρώσος σέντερ Τιμοφέι Μοζγκόφ που βρέθηκε στο παρκέ μόλις για εννέα λεπτά και τελείωσε το ματς με δύο λάθη. Οι Ουόριορς απέχουν πλέον μόνο μια νίκη από τον τίτλο.

O Ντρέιμοντ Γκριν ήταν καθοριστικός στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι “ιππότες” έδειχναν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και κράτησε ζωντανή την ομαδα του Γκόλντεν Στέιτ μαζι με τον Κάρι.

Στη συνέχεια ανέβασαν στροφές οι Αντρέ Ιγκουοντάλα, Λεαντρίνιο Μπαρμπόσα και Κλέι Τόμπσον, με τον τελευταίο να είναι λίγο άστοχος, αλλά να παίζει καλές άμυνες.

Στον αντίποδα, ο ΛεΜπρόν έμεινε κάποια στιγμή μόνος του. Ο Τζέι Αρ Σμιθ έκανε φοβερό πρώτο ημίχρονο και στη συνέχεια… ξεφούσκωσε. Ο Μάθιου Ντελαβεντόβα δεν είχε άλλες δυνάμεις και μόνο ο μαχητής Τρίσταν Τόμπσον έκανε καλά τη δουλειά του, έχοντας συνέπεια.

ΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Μπαρνς 8 (10ρ.), Γκριν 16 (9ρ., 5ασ.), Κάρι 37 (7/13τρ., 7ρ., 4ασ.), Ιγκουοντάλα 14 (2/5τρ., 8ρ., 7ασ., 3κλ.), Τόμπσον 12, Λι 2, Έζελι, Λίβινγκστον 2, Μπαρμπόσα 13

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπλατ): Τζέιμς 40 (3/8τρ., 14ρ., 11ασ.), Τόμπσον 19 (10ρ.), Σάμπερτ 10 (3/6τρ., 5ρ.), Ντελαβεντόβα 5 (3κλ.), Τζόουνς, Μίλερ 3, Σμιθ 14 (4/14τρ., 7ρ.)