Η ευκαιρία αυτής της γενιάς!

2015-08-01T22:04:20+00:00 2015-08-01T23:17:13+00:00.

01/Aug/15 22:04

Η Ελλάδα επικράτησε της Λιθουανίας με 68-58 δίνοντας μια “ηρωική” μάχη και πήρε την πρόκριση στον Τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων του Βόλου! Την Κυριακή θα αντιμετωπίσει την Τουρκία στον τελικό

Αποστολή στο Βόλο: Μυρτώ Τσιτσιού

Λέγεται πως οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες, ρητό που επιβεβαιώνεται στο μέγιστο μετά τη νίκη της Ελλάδας επί της Λιθουανίας με 68-58 και την πρόκριση στον Τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων του Βόλου. Κορυφαίος για έναν ακόμη αγώνα, ο γεννημένος αρχηγός, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και 7 ασσίστ. Εξαιρετικός ξανά ο Παπαγιάννης, πολύ καθοριστικός ο Δίπλαρος στο τέλος και εκπληκτικός στην άμυνα ο Βασίλης Μουράτος.

Η Εθνική χωρίς να πιάσει σούπερ απόδοση έκανε αυτό που έπρεπε, είχε καθαρό μυαλό στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και πλέον αυτή η γενιά με ηγέτη τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, δείχνει έτοιμη για να “αρπάξει από τα μαλλιά” την ευκαιρία και να γίνει χρυσή!

Το ματς

Ο Παπαγιάννης άνοιξε το σκορ του αγώνα με λέι απ και 2/2 βολές, όμως, ο Μπελιάουσκας έκανε γρήγορα το 4-3. Με τρίποντο του Λούντζη και 1/2 βολές η διαφορά έφτασε στο +5 (8-3) στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου. Με υποδειγματική άμυνα, πίεση σε κάθε σημείο του παρκέ και τον Χαραλαμπόπουλο να βρίσκει στόχο σε σουτ τριών πόντων, έγινε το 11-3. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, οι Λιθουανοί εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των Ελλήνων στα μακρινά σουτ, μειώνοντας σε 11-10 (9′), ενώ κατάφεραν να προσπεράσουν με τρίποντο του Μπιρούτις (11-12). Ωστόσο, η Ελλάδα έκλεισε το την περίοδο, προηγούμενη με 14-12, ύστερα από τρίποντο του Σκουλίδα στην εκπνοή του χρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι διεθνείς έφτασαν σε απόσταση +4 πόντων (18-14), η οποία δεν διήρκεσε πολύ. Καθ’ όλη τη διάρκεια της περιόδου το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Η Ελλάδα κατάφερε να σκοράρει σχεδόν αποκλειστικά από την γραμμή του τριπόντου και της “φιλανθρωπίας”, μέχρι το φόλοου κάρφωμα του Παπαγιάννη, το οποίο έγραψε το 29-27 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-5, προσπερνώντας την Ελλάδα με 29-32. Λίγα λεπτά πιο μετά έγινε και το +4 (33-37). Το τρίποντο του Δίπλαρου, όμως, δεν άφησε περιθώρια περαιτέρω απομάκρυνσης των Λιθουανών (36-37). Στα 27′ η αντεπίθεση της Ελλάδας ήταν γεγονός, αρχής γενομένης απ’την αύξηση της πίεσης στην άμυνα. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έκλεψαν δις την μπάλα, με τους Λούντζη και Μιλεντίγεβιτς να κάνουν το +6 (45-39). Παρόλα αυτά, η Λιθουανία επέστρεψε ξανά και με αιφνιδιασμό στο τέλος του δεκαλέπτου έγραψε το 45-43.

Η Έλληνες προσπάθησαν μάταια να ξεφύγουν για μια ακόμη φορά, με το 49-43, να γίνεται γρήγορα 49-48. Μετά από τρία νωχελικά λεπτά, ο Μουράτος ευστόχησε σε τρίποντο, ο Μπελιάουσκας απάντησε, κάνοντας ακριβώς το ίδιο και ακολούθησε ο Δίπλαρος! Για να γράψει το 55-51 (35′). Σε ένα απ’τα πιο κρίσιμα σημεία του αγώνα, ο Παπαγιάννης κάρφωσε εντυπωσιακά, έπειτα από ασίστ που έδωσε ο Χαραλαμπόπουλος, με κλειστά -κυριολεκτικά- μάτια πάνω στην βοήθεια των Λιθουανών.

Ο Βάρνας έχασε τη μπάλα στην επόμενη επίθεση και ο αρχηγός μας ευστόχησε σε τρίποντο (60-51), ξεσηκώνοντας το “καυτό” Κλειστό της Νέας Ιωνίας. Οι Λιθουανοί έκαναν ένα μικρό σερί 0-4, ωστόσο, ο Δίπλαρος “εκτέλεσε” εν ψυχρώ, κάνοντας το 63-55. Αυτό ήτα το σουτ που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Ελλάδας.

Τον… διαγωνισμό τριπόντων συνέχισε Σεντεκέρσκις. Ο Χαραλαμπόοπουλος με ένα από τα χαρακτηριστικά του τρίποντα μετά από στεπ μπακ, έγραψε το 66-58 και “τελείωσε” τους Λιθουανούς. Η Εθνική μας δεν γινόταν να χάσει αυτό το παιχνίδι! Ο Σκουλίδας ευστόχησε σε 2/2 βολές και το τελικό 68-58 έδωσε την πρόκριση στον μεγάλο Τελικό της διοργάνωσης!

Δεκάλεπτα: 14-12, 29-27, 45-43, 68-58

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 8 (7ρ), Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 1, Φλιώνης, Μιχαλούτσος, Μουράτος 5, Σκουλίδας 8, Χρηστίδης, Δίπλαρος 9, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (10ρ), Χαραλαμπόπουλος 22 (14ρ, 7 α)

Λιθουανία (Στομπέργκας): Κουλμπόκα, Μπελιάουσκας 19, Ντιενίνις, Πιλάουσκας 7, Σεντεκέρσκις 13, Μασιούλις 2, Βάρνας 2, Εχόντας 5, Μπιρούτις 10, Γκαλινάουσκας, Μπερούτσκα, Σβαμπάρις