Νίκη με κορυφαίους Πέρο – Ούντοχ

2015-09-24T19:56:37+00:00 2015-09-24T21:31:16+00:00.

24/Sep/15 19:56

Η Φενέρμπαχτσε κέρδισε την Νταρουσάφακα με 62-59 στο πλαίσιο του τουρνουά του Ζαντάρ, σε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση από κάθε άποψη

Το πολύ ενδιαφέρον τουρνουά στην “Χάλα Κρέσμιρ Τσόσιτς” ξεκίνησε με ένα Τουρκικό ντέρμπι! Η Φενέρμπαχτσε αντιμετώπισε την νέα δύναμη της χώρας, Ντόγκους Νταρουσάφακα, σε μια πολύ ενδιαφέρουσα συνάντηση από κάθε άποψη. Με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να επικρατεί με 62-59.

Στην Νταρουσάφακα παίζουν οι Πρέλντζιτς, Ερντέν και Σαβάς που την περσινή σεζόν ήταν στην Φενέρμπαχτσε, ενώ για τους νικητές συμμετείχαν τα πιο πολλά νέα μεταγραφικά αποκτήματα. Με εξαίρεση των τραυματία Ντατόμε και τον Κώστα Σλούκα που ενσωματώθηκε χθες στην νέα του ομάδα και το πιθανότερο είναι να κάνει ανεπίσημο ντεμπούτο στον αγώνα της Κυριακής.

sloukas

Σε ένα ματς με χαμηλό σκορ, όπου καμία ομάδα δεν σκόραρε πάνω από 20 πόντους σε καμία περίοδο, η Φενέρμπαχτσε είχε τον έλεγχο μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 50-40, αλλά το τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι αντέδρασε και με επί μέρους σκορ 12-19, φάνηκε απειλητική στο τέλος.

Κορυφαίοι για τους νικητές ο Πέρο Άντιτς (10π/13ριμπ) και ο Εκπέ Ούντοχ (16π/10ριμπ), ενώ 14 πόντους σκόραρε ο Μπόμπι Ντίξον. Για την Νταρουσάφακα διψήφιο αριθμό πόντων σκόραραν ο Λιου Χαραγκόντι με 12 πόντους και ο Σεμίχ Ερντέν με 10 πόντους.