Κρατάει την νίκη και τον… Μιλουτίνοφ

2015-09-27T20:42:25+00:00 2015-09-27T20:57:43+00:00.

27/Sep/15 20:42

Σε ένα σκληρό ματς με χαμηλό σκορ, πολλά λάθη και αστοχία, ο Ολυμπιακός νίκησε την Νταρουσάφακα και κατέκτησε την τρίτη θέση στο τουρνουά του Ζαντάρ. Πετυχημένη η ανεπίσημη πρεμιέρα του Νίκολα Μιλουτίνοφ

Της Eurohoops Team info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε την τρίτη θέση στο διεθνές τουρνουά του Ζαντάρ, κερδίζοντας την Νταρουσάφακα με 61-57 σε ένα παιχνίδι που θα το θυμόμαστε περισσότερο για το – ανεπίσημο – ντεμπούτο του Νίκολα Μιλουτίνοφ. Ο Σέρβος σέντερ αγωνίστηκε για 17:30 λεπτά και σκόραρε 13 πόντους με 5/7 δίποντα, μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ. Δεύτερος σκόρερ των νικητών ο Γιάννης Αθηναίου με 12 πόντους.

Για την ανερχόμενη δύναμη του Τουρκικού μπάσκετ και πολύ… πλούσια Νταρουσάφακα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Σεμίχ Ερντέν με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ήταν ένα ακόμα παιχνίδι που δεν είχε ιδιαίτερη ποιότητα. Αρκετά σκληρό, με αμφότερες τις ομάδες να έχουν περισσότερο λάθη από ότι ασίστ και με αστοχία. Οι Τούρκοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 17/48 σουτ, ενώ ο Ολυμπιακός με 19/51.

Στο ίδιο μοτίβο με όλα τα προηγούμενα παιχνίδια ξεκίνησε και το τελευταίο του Ολυμπιακού στο Ζαντάρ, απέναντι στην Νταρουσάφακα. Προσήλωση και μεγάλη έμφαση στην άμυνα, κακά ποσοστά και μέτριο επίπεδο δημιουργίας στην επίθεση.

Η μοναδική ουσιαστική αλλαγή στο ρόστερ ήταν η ενεργοποίηση του Νίκολα Μιλουτίνοφ που έκανε το – ανεπίσημο – ντεμπούτο του με τους πρωταθλητές Ελλάδας. Τα “βαριά χαρτιά” στην επίθεση (Σπανούλης, Πρίντεζης) παρέμειναν εκτός όπως ήταν προγραμματισμένο και το ίδιο ισχύει και για τον Ματ Λοτζέσκι που προστατεύτηκε.

Η πρώτη περίοδος βρήκε τους κόκκινους μπροστά με 13-12, η επόμενη εξελίχθηκε επίσης σε πολύ χαμηλό σκορ και ο Ολυμπιακός έχτισε την μεγαλύτερη διαφορά του στο πρώτο ημίχρονο, λίγο πριν το τέλος (25-16). Για να κλείσει το δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ στο 27-20 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου σούταρε με 9/27 σουτ και εκείνη του Οκτάι Μαχμούτι, είχε ακόμα πιο χαμηλό ποσοστό, με 6/24.

Ήταν… αλλού

Ο Ολυμπιακός στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ήταν σε κάποιο άλλο γήπεδο, όχι στην “Χάλα Κρέσμιρ Τσόσιτς”. Σε λιγότερο από πέντε λεπτά υπέπεσε σε 5 λάθη, δεν σκόραρε ούτε πόντο και δέχτηκε ένα σερί 14-0 από την Τουρκική ομάδα. Με συνέπεια το 27-20 να μετατραπεί σε 34-27. Σε αυτό το διάστημα οι κόκκινοι τα έκαναν όλα λάθος στην επίθεση, έδειχναν ανομοιογενείς και επίσης δεν είχαν καλές επιστροφές στην άμυνα.

Η ελληνική ομάδα αντέδρασε, ισοφάρισε σε 34-34 και στο 30΄το σκορ ήταν 43-39. Με την ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι να έχει επιτύχει ένα επί μέρους σκορ 23-12 σε αυτό το διάστημα, εκμεταλλευόμενη την κάκιστη εκκίνηση του Ολυμπιακού στην επανάληψη.

Κλειστό ως το τέλος

Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι, με τα κακά ποσοστά και τα λάθη να παραμένουν τα κυρίαρχα στοιχεία. Η Νταρουσάφακα με καλάθι του Τζαμόν Γκόρντον “έγραψε” το 50-46 και με 3/4 βολές, ο Αθηναίου διαμόρφωσε το 52-51, δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Στρόμπερι με ένα ακόμα ζευγάρι βολών έδωσε το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους (53-52) και ο Μιλουτίνοφ με γκολ – φάουλ έδωσε αέρα 4 πόντων (56-52), 55 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αρσλάν μείωσε σε 56-54 και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έβαλε το πιο καθοριστικό καλάθι (58-54), 9 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει το ματς.

Ο Ερντέν έβαλε μια βολή (58-55), ο Μάντζαρης δεν κατάφερε να βάλει την μπάλα από την επαναφορά και με την κατοχή να πηγαίνει στη Νταρουσάφακα, έκανε φάουλ στον Αρσλάν. Ο Τούρκος πλέι μέικερ έχασε την πρώτη, έβαλε την δεύτερη (58-56) και ο Γιάννης Αθηναίου πήγε για να εκτελέσει δύο βολές.

Ευστόχησε σε μια (59-56) και ο Ολυμπιακός έκανε φάουλ στον Ρέντιβγκ. Πάλι μια εύστοχη βολή, σκόπιμη αστοχία στην δεύτερη, αλλά η κατοχή πήγε στους κόκκινους και ο Μάντζαρης “κλείδωσε” οριστικά την νίκη, γράφοντας το τελικό 61-57.