Έδειξε έτοιμος για το ντέρμπι

2015-10-04T21:11:08+00:00 2015-10-04T21:27:58+00:00.

04/Oct/15 21:11

Σε ένα παιχνίδι το οποίο εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 81-80 και πανηγύρισε την κατάκτηση του “Gomelsky Cup”

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Σε ένα παιχνίδι το οποίο εξελίχθηκε σε μεγάλο μάχη, η ΤΣΣΚΑ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 81-80 στον τελικό του “Gomelsky Cup”. MVP της αναμέτρησης ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς (19π., 11ασ.) ενώ για τους “πράσινους” πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν (17π, 5ρ., 4ασ.).

Με το σκορ να είναι 81-80 μετά από βολές του Τεόντοσιτς, ο Φελντέιν πήρε την ευθύνη του σουτ 4 δεύτερα πριν τη λήξη, ο Κάιλ Χάινς αλλοίωσε την προσπάθεια του και παρότι ο Σάσα Πάβλοβιτς και ο Βλάντο Γιάνκοβιτς πήραν διαδοχικά ριμπάουντ, δεν μπόρεσαν να ευστοχήσουν.

Πόλεμος από την αρχή μέχρι το τέλος

Η πεντάδα των Καλάθη, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Φώτση και Ραντούλιτσα επιλέχθηκε από τον Σάσα Τζόρτζεβιτς για να ξεκινήσει τη δύσκολη αναμέτρηση απέναντι στην οικοδέσποινα του τουρνουά.

Με όπλο την πολύ καλή του άμυνα, η οποία ανάγκασε την ΤΣΣΚΑ σε 6 γρήγορα λάθη, οι “πράσινοι” κατάφεραν να προηγηθούν στα πρώτα λεπτά με 15-8, προβάδισμα το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου (25-15). Ο Τζέιμς Φελντέιν στο διάστημα αυτό δημιούργησε πολλά προβλήματα πετυχαίνοντας 9 συνολικά πόντους, την ώρα που η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε σαφή διάθεση να τρέξει στον αιφνιδιασμό σε κάθε ευκαιρία.

Στην 2η περίοδο, η θετικότατη παρουσία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με τον Νικ Καλάθη να μπαίνει στην εξίσωση. Ο Ελληνοαμερικάνος γκαρντ πρόσθεσε σημαντικούς πόντους και βελτίωσε την κυκλοφορία της ομάδας με αποτέλεσμα το τρίποντο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου να διαμορφώσει το 40-26, 3.14′ πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τα επόμενα λεπτά όμως άνηκαν στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Η ΤΣΣΚΑ έκλεψε μπάλες και με σερί σερί 11-2 πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 42-37.

Ο παίχτης που κατάφερε να ξεχωρίσει στα πρώτα λεπτά του 2ου ημιχρόνου ήταν ο Μίλος Τεόντοσιτς. Δικές του τελικές πάσες και ένα υπό πίεση τρίποντο μείωσε τη διαφορά στον πόντο (48-47). Ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να βρίσκει με την ίδια ευκολία το δρόμο προς το καλάθι και ο Κάιλ Χάινς έδωσε το προβάδισμα (54-53) στην ΤΣΣΚΑ για πρώτη φορά μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Με τους “πράσινους” να έχουν ρίξει τα ποσοστά τους (5/21 τρίποντα), ο Τεόντοσιτς διαμόρφωσε το 58-56.

Ο Τζέιμς Φελντέιν με εύστοχο τρίποντο στην αρχή της τελευταίας περιόδου έφερε και πάλι τον Παναθηναϊκό μπροστά (61-59) αλλά ο Τεόντοσιτς συνέχισε να είναι καθοριστικός. Εύστοχα τρίποντα των Ντε Κολό-Βοροντσέβιτς από δικές του δημιουργίες διαμόρφωσαν το 71-65 υπέρ της ΤΣΣΚΑ, 5.11′ πριν το τέλος. Οι παίχτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν είχαν πει όμως την τελευταία τους λέξη. Ισοφάρισαν αρχικά σε 73-73 και στη συνέχεια ο Κούζμιτς με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα με 78-76. Τρίποντο-μαχαιριά του Ντε Κολό 38” πριν το τέλος έφερε την ΤΣΣΚΑ μπροστά με 79-78. Οι εύστοχες βολές του MVP της αναμέτρησης, Μίλος Τεόντοσιτς, διαμόρφωσαν το τελικό 81-80 και στο τέλος ο Παναθηναϊκός έχασε την ευκαιρία να πάρει την νίκη στην εκπνοή.