27 χρόνια μετά, το ίδιο αποτέλεσμα

2015-10-08T23:25:53+00:00 2015-10-08T23:33:33+00:00.

08/Oct/15 23:25

Οι Σέλτικς ήταν και πάλι εντυπωσιακοί στη Μαδρίτη και η Ρεάλ χωρίς τον Ρούντι Φερνάντεθ και τον Τζεφ Τέιλορ δεν μπόρεσε να τους κοντράρει. Η Βοστώνη νίκησε εύκολα με 111-96

Οι Σέλτικς ήταν και πάλι εντυπωσιακοί στη Μαδρίτη και η Ρεάλ χωρίς τον Ρούντι Φερνάντεθ και τον Τζεφ Τέιλορ δεν μπόρεσε να τους κοντράρει. Η Βοστώνη νίκησε εύκολα με 111-96 και τους Εϊβερι Μπράντλεϊ και Αζάια Τόμας να δείχνουν τον δρόμο στα “NBA Global Games”.

O Mπράντλεϊ είχε 17 πόντους, ο Τόμας 15 και οι απουσίες των Αμίρ Τζόνσον και Έβαν Τέρνερ δεν φάνηκε να έχουν σημασία. Μετά από την πρώτη περίοδο όπου η Ρεάλ ήταν πίσω μόνο δύο πόντους, η Βοστώνη προηγήθηκε με 54-43 στο ημίχρονο και με μια διαφορά κοντά στους 20 στο μεγαλύτερο μέρος του υπόλοιπου αγώνα. O νέος στη Ρεάλ Τρέι Τόμπκινς με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος των ηττημένων, ενώ οι Σέρτζιο Ροντρίγκεθ (13 π.), Φελίπε Ρέγες (15 π.), Σέρχιο Γιούλ (15 π.) και Αντρές Νοτσίονι (11 π.) σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων.

Οι δύο ομάδες είχαν παίξει ξανά μεταξύ τους στις 24 Οκτωβρίου του 1988 όταν οι Σέλτικς του Μπερντ, του Πάρις και του ΜακΧέιλ είχαν νικήσει την Ρεάλ του Πέτροβιτς και του Φερνάντο Μαρτίν σε ένα ματς που έληξε με το ίδιο σκορ, 111-96!