Αυτοκράτορας στη Θεσσαλονίκη

2015-10-11T18:09:53+00:00 2015-10-11T18:25:56+00:00.

11/Oct/15 18:09

Σε ένα ντέρμπι… βγαλμένο από τα παλιά ο Παναθηναϊκός νίκησε 76-70 τον άκρως ανταγωνιστικό Άρη στο Αλεξάνδρειο

Μετά τη νίκη πρόκριση στο ΣΕΦ ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα κι από τη Θεσσαλονίκη, καθώς έκαμψε την αντίσταση του Άρη με 76-70, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στη Basket League. Οι «κίτρινοι», πάντως, έδειξαν ένα άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο, σε μια αναμέτρηση που θύμισε τις μονομαχίες των δύο ομάδων στο παρελθόν κι είχε εξαιρετική ατμόσφαιρα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον τεράστιο Νίκο Γκάλη να κάνει το εναρκτήριο τζάμπολ και να γνωρίζει την αποθέωση από τον κόσμο που βρέθηκε στο Αλεξάνδρειο. Οι φίλαθλοι ήταν αυτοί που έδωσαν και τη… ώθηση στον Άρη να μπει δυνατά και να σουτάρει… κατά ριπάς έξω από τα 6μ75. Οι «κίτρινοι» επιχείρησαν 13 στο πρώτο δεκάλεπτο ενώ είχαν 5/19 ως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου! Παράλληλα, παίρνοντας λύσεις κι από τους Αμερικανούς του έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +11 (24-13 στο 9’), ενώ θα μπορούσε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο αν είχες αξιοποιήσεις τις έξι παραπάνω επιθέσεις του. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μόλις μια φορά μπροστά στο σκορ (6-8 στο 3’) στο πρώτο 20λεπτο αλλά η εμπειρία των Καλάθη-Διαμαντίδη, του επέτρεψαν να βρει λύσεις. Ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε όσο ο αγώνας κυλούσε, με τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο με σερί 7-0 κι από το -4 (51-47), βρέθηκε στο +3 (51-54). Στην τέταρτη περίοδο, “μίλησαν” οι περισσότερες λύσεις των “πράσινων” που βρήκαν πόντους μέσα στη ρακέτα από τον Ραντούλιτσα αλλά και τον εξαιρετικό, Τζέιμς Γκιστ, ξεφεύγοντας με 72-63 (38′). Ο Αμερικανός φόργουορντ σκόραρε τους 13 από τους 22 πόντους του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο.

Που κρίθηκε

Ο Άρης ξεκίνησε φουριόζος έξω από τα 6,75 αλλά όπως ήταν φυσικό στη συνέχεια κουράστηκε. Δεν είχε λύσεις κοντά στο καλάθι, με δεδομένη και την απουσία της τελευταίας στιγμής του Τζαμέλ Χάγκινς (ανέβασε πυρετό). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο τέλος τις περισσότερες λύσεις τους κι έφυγαν με τη νίκη από το “Αλεξάνδρειο”.

Ο παίκτης-κλειδί

Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν ο άνθρωπος του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο αλλά ο Δημήτρης Διαμαντίδης ήταν αυτός που “κουβάλησε” την ομάδα του, στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού κι ειδικά όταν Άρης ήταν μπροστά στο σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 39-35, 51-54, 70-76.