Της έχει πάρει τον αέρα!

2015-10-15T20:51:12+00:00 2015-10-15T21:46:27+00:00.

15/Oct/15 20:51

Η ΤΣΣΚΑ ήταν εντυπωσιακή κι επικράτησε ή πιο σωστά “διέλυσε” 100-69 τη Μακάμπι Τελ Αβιβ, πανηγυρίζοντας την πέμπτη της νίκη στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις τους-Τίμησε τη μνήμη του Νέιτ Χάφμαν η “ομάδα του λαού”

Οι δυο τους συνθέτουν ένα από τα πιο κλασικά ζευγάρια στην Ευρωλίγκα (αυτή ήταν η 34η αντάμωση τους), ωστόσο την τελευταία διετία η «ομάδα του στρατού» έχει πάρει το πάνω χέρι, κάτι που έπραξε με τη χθεσινή της νίκη και για την πρωτιά του Δ’ ομίλου. Η απογοητευτική Μάκαμπι την έχει νικήσει μόνο μια φορά (σ.σ. στο περσινό φάιναλ φορ).

Η Μακάμπι ξεκίνησε δυνατά αλλά οι γηπεδούχοι μετά το 6ο λεπτά, όταν και βρέθηκαν να χάνουν με 16-13, επέβαλαν τον ρυθμό τους. Το επιμέρους που έτρεξαν στο επόμενο αγωνιστικό δεκάλεπτο ήταν 21-4, με αποτέλεσμα από να βρεθούν να προηγούνται με 34-20 (16’). Λίγο αργότερα μάλιστα η διαφορά έφτασε ως το +15 (42-27), με τον Μίλος Τεόνοσιτς που ξεκίνησε από τον πάγκο να είναι πρώτος σκόρερ (13π.) και τους Τζάκσον (8π.,5ρ.) και Βοροντσέβιτς (6π., 6ρ.) να κάνουν πολύ «μεστή» εμφάνιση στο πρώτο μέρος. Αντίθετα, με 13/32 σουτ οι φιλοξενούμενοι ήταν αναμενόμενο να πάνε στα αποδυτήρια, όντες πίσω με διψήφια διαφορά. Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να μετατρέπει σε θρίαμβο το ντέρμπι(;) του Δ’ ομίλου.

Με μαύρα περιβραχιόνια η Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ κατέκτησε τη Σουπρολίγκα το 2001, με τον Νέιτ Χάφμαν να κερδίζει τον τίτλο του MVP. Η είδηση του θανάτου του Αμερικανού, σκόρπισε θλίψη στην «ομάδα του λαού», η οποία αγωνίστηκε με μαύρα περιβραχιόνια. Επίσης, στο ημίχρονο κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του.

Που κρίθηκε

Στην ανωτερότητα της ΤΣΣΚΑ… Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν απλά καλύτερη και το έδειξε μέσα στο παρκέ, κάτι που προδίδει και το τελικό σκορ. Αν πρέπει να σταθούμε κάπου, πάντως, είναι το δεκάλεπτο 6′-16′ όταν με επιμέρους 21-4, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από το -3 (13-16) στο +14 (34-20).

Ο Άαρον Τζάκσον ήταν πολύ ουσιαστικός και σημείωσε τους 8 από τους 12 πόντους του στο πρώτο μέρος, όταν η ΤΣΣΚΑ έκανε το ξέσπασμα της. Επίσης, έκανε εξαιρετική δουλειά με τις 7 ασιστ που μοίρασε.