Πρωτάρα μεν, αλλά με ψυχή δε!

2015-10-15T22:12:07+00:00 2015-10-16T13:04:37+00:00.

15/Oct/15 22:12

Η Νταρουσάφακα ξεπέρασε το άγχος της πρωτάρας και αφού γλίτωσε την ήττα στην κανονική περίοδο, επικράτησε στην παράταση 83-74 (66-66) της Ντιναμό Σάσαρι

Με νίκη συνδύασε το πρώτο της παιχνίδι στην Ευρωλίγκα η τουρκική ομάδα, η οποία κυριάρχησε στα ριμπάουντ (57-31) και μοίρασε 18 ασιστ! Γενικότερα, πάντως, οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν αγχωμένες κι είχαν μαζί 15/57 τρίποντα!

Οι παραστάσεις που είχε από την περσινή της συμμετοχή βοήθησαν τη Σάσαρι να μπει καλύτερα στο παιχνίδι και μάλιστα στη δεύτερη περίοδο βρέθηκαν να προηγείται με 27-16 (13’). Οι γηπεδούχοι μετά το αρχικό σοκ μπήκαν στο κλίμα του αγώνα και με τους έμπειρους Πρέλντζιτς και Αρσλάν να αναλαμβάνουν δράση ανέτρεψαν την κατάσταση και με επιμέρους 14-2, προηγήθηκαν 30-29 (17’). Ο αγώνας μετατράπηκε σε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, με την ιταλική ομάδα να ξεφεύγει με 5 πόντους (48-42), έπειτα από επιμέρους 10-2.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση αλλά τους στοίχησαν τα εύκολα λάθη, με αποτέλεσμα η Σάσαρι να βρίσκει λύσεις και με τρίποντο του Χέινς βρέθηκε μπροστά με 66-61, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Η Νταρουσάφακα, όμως, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με σερί 5-0, έστειλε το ματς στην παράταση. Το 66-66 έκανε με τρίποντο στα 16” για το φινάλε ο Μίλκο Μπιέλιτσα, ο οποίος στην εκπνοή έχασε, από την ίδια θέση, την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του τη νίκη. Η τουρκική ομάδα, όμως, είχε πλέον την ψυχολογία με το μέρος της, κάτι που εκμεταλλεύτηκε για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα.

Που κρίθηκε

Όταν ένα λεπτό πριν το τέλος βρίσκεσαι να χάνεις με 5 πόντους αλλά εν τέλει καταφέρνεις να πάς το ματς στην παράταση, εκεί έχεις όλη την ψυχολογία με το μέρος σου. Το τρίποντο του Μπιέλιτσα έδωσε φτερά στους γηπεδούχους, κάτι που φάνηκε κι από το επιμέρους 17-8 του έξτρα πενταλέπτου.

Ο Μπιέλιτσα πέτυχε το κρίσιμο τρίποντο αλλά ο Τζαμόν Γκόρντον έκανε τα πάντα στο παρκέ για την ομάδα του! Δεν είναι μόνο ότι σκόραρε 12, εκ των οποίων μερικούς κρίσιμους στην παράταση και μοίρασε 7 ασιστ αλλά έπαιξε και πολύ καλή άμυνα πάνω στους αντιπάλους του.