Τελικά… Φενέρμπαχτσε!

2015-10-16T20:44:11+00:00 2015-10-17T12:26:40+00:00.

16/Oct/15 20:44

Η Φενέρμπαχτσε αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε! Η ομάδα του Ζελικο Ομπράντοβιτς πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και πήρε πολύ δύσκολη νίκη με 74-67 απέναντι στην άκρως ανταγωνιστική Μπάγερν.

Η Φενέρμπαχτσε αγχώθηκε αλλά τα κατάφερε! Η ομάδα του Ζελικο Ομπράντοβιτς πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και πήρε πολύ δύσκολη νίκη με 74-67 στην πρεμιέρα της στην Ευρωλίγκα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γιαν Βέσελι (11π, 11ρ) με τον Κώστα Σλούκα να δίνει σημαντικές βοήθειες όταν η Μπάγερν κυριαρχούσε στο πρώτο ημίχρονο.

Η γερμανική ομάδα μπορεί να μην έφυγε με θετικό αποτέλεσμα από την Τουρκία αλλά απέδειξε πως θα είναι πολύ ανταγωνιστική στη φετινή διοργάνωση.

Εξέλιξη του αγώνα

Μπροστά σε ένα ιδιαίτερα ένθερμο κοινό, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε γρήγορα με 6-0. Η αντίδραση της Μπάγερν ήταν εντυπωσιακή αφού με πολύ σκληρή άμυνα και γρήγορες επιθέσεις κατάφερε να αιφνιδιάσει. Οι Ρένφροε και Σαβάνοβιτς βοήθησαν τους Γερμανούς να τρέξουν σερί 16-2 (!) και να πάρουν προβάδισμα με 16-8, 1.43′ πριν το τέλος της περιόδου. Το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς δεν βελτίωσε την κατάσταση και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-10 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα δύο γρήγορα τρίποντα των Μπογκντάνοβιτς και Ντίξον έδωσαν βαθιά ανάσα στην Φενέρ αλλά η εικόνα της ομάδας συνέχισε να είναι προβληματική. Η Μπάγερν, με τον Ρένφροε να οργανώνει και να σκοράρει, διατήρησε τη διαφορά στο +10 (30-20), με 4.20′ για την ανάπαυλα. Ο κυρίαρχος Μπράιντ σκόραρε εκ νέου μετά από επιθετικό ριμπάουντ και οι 1/2 βολές του Τζέντοβιτς εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (22-37)! Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να μειώσει σε 39-30 με κύριο εκφραστή τον Κώστα Σλούκα.

Η επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια σήμανε και την μεγάλη αντεπίθεση της τουρκικής ομάδας. Ο Τζίτζι Ντατόμε ανέβασε το σερί της Φενέρ στο 11-2 και ισοφάρισε σε 41-41. Ο πολύ θετικός Τσίπσερ με καλάθι και φάουλ έδωσε ανάσα στη Μπάγερν αλλά ξανά ο Ιταλός σταρ έφερε το ματς στα ίσια (44-44). Στα επόμενα λεπτά οι παίκτες του Πέσιτς απέδειξαν πως είναι πολύ καλά προετοιμασμένοι. Δεν αγχώθηκαν, αντέδρασαν άμεσα και με σερί 15-3, πήραν σαφές προβάδισμα 59-47. Με το χρονόμετρο να μηδενίζει ο Μπόμπι Ντίξον πέτυχε απίθανο τρίποντο και μείωσε σε 59-52.

Στην πιο κρίσιμη περίοδο του παιχνιδιού η Μπάγερν έμεινε χωρίς πόντο στα πρώτα 4 λεπτά! Η Φενέρ το εκμεταλλεύτηκε και πέρασε μπροστά με 63-60 χάρη στα τρίποντα του Μπόμπι Ντίξον. Η συγκεκριμένη εξέλιξη βοήθησε τους παίκτες του Ομπράντοβιτς να αποβάλουν το όποιο άγχος και ο Μπογκντάνοβιτς με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 68-62. Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι δεν πλησίασαν ξανά σε απόσταση βολής. Το τελικό 74-67 ήρθε πολύ δύσκολα αλλά απέδειξε πως η Φενέρ είναι μία ομάδα με πολλές και ποιοτικές λύσεις.

Παίκτης κλειδί

Η παρουσία του Γιαν Βέσελι στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν καθοριστική. Ο Τσέχος σέντερ επέστρεψε… άλλος άνθρωπος από τα αποδυτήρια, άφησε πίσω του την κακή παρουσία του πρώτου μισού και κατάφερε να δώσει την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με νταμπλ-νταμπλ αλλά η στατιστική υπηρεσία δεν μπορεί να αποτυπώσει το πάθος και την δυνατή του άμυνα.

Που κρίθηκε

Η ιδιαίτερα φτωχή παραγωγικά 4η περίοδος για τη Μπάγερν ήταν καταδικαστική για τους Γερμανούς. Η Φενέρ απέδειξε πως είναι μία ομάδα με πολλές λύσεις και μπορεί να παίζει με πατημένο το γκάζι για ολόκληρο το παιχνίδι. Εκμεταλλεύτηκε τα νεκρά διαστήματα της αντιπάλου και πήρε τελικά τη νίκη.