Ρώσικη αντεπίθεση!

2015-10-16T20:45:48+00:00 2015-10-17T12:23:36+00:00.

16/Oct/15 20:45

Μετά την ΤΣΣΚΑ και τη Λοκομοτίβ, η Χίμκι πέτυχε με τη σειρά της μια εντυπωσιακή νίκη, επικρατώντας 84-70 της Ρεάλ, η οποία έχει ξεκινήσει τη σεζόν με 1/5!

Στο πρώτο… αντάμωμα της πρωταθλήτριας της Ευρωλίγκας (βλ. Ρεάλ) με την αντίστοιχη του Eurocup (βλ. Χίμκι) τα τελευταία εννιά χρόνια, η δεύτερη ξεκίνησε εντυπωσιακά τις υποχρεώσεις της. Οι ρωσικές ομάδες έκαναν έτσι το 3/3 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα, ενώ από την άλλη η Ρεάλ έχει πλέον μόλις μια νίκη σε πέντε επίσημα ματς (σ.σ. έχει κερδίσει μόνο τη Μπαούρου για το Διηπειρωτικό).

Ο Όγκουστιν δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της “βασίλισσας” και τελείωσε το πρώτο ημίχρονο έχοντας 10 πόντους με 5/6 δίποντα και 7 ριμπάουντ. Από… κοντά ήταν κι οι Τοντόροβιτς (8π.), Μόνια (8π.), με αποτέλεσμα η Χίμκι να πάρει από το ξεκίνημα τον έλεγχο της αναμέτρησης. Κάπως έτσι οι Μαδριλένοι βρέθηκαν πίσω με 39-26 (18’), με τη ρωσική ομάδα να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο όταν με μίνι σερί 5-0, ξέφυγε με 15 πόντους (59-43 στο 25’). Η Ρεάλ είχε κάποιες… σπασμωδικές αντιδράσεις και μείωσε σε 62-54 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αλλά η Χίμκι, με τους Σβεντ και Τοντόροβιτς να σκοράρουν 8 αναπάντητους πόντους, ξέφυγε 70-54 (33’) και “γκρέμισε” κάθε όνειρο των πρωταθλητών Ευρώπης να γυρίσουν το ματς.

Που κρίθηκε

Η Χίμκι έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στα “ατού” της Ρεάλ (βλ. 10 κλεψίματα) και παράλληλα βρήκε με μεγάλη ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να πετύχει εύκολους πόντους με τους Όγκουστιν και Τοντόροβιτς. Οι Μαδριλένοι, από την άλλη, σημείωσαν μόλις 15/33 δίποντα, ενώ έχασαν και τη μάχη των ριμπάουντ (40-30).

Ο Τοντόροβιτς είχε εξαιρετική παρουσία και έκανε μεγάλη ζημιά στη Ρεάλ, όντας μάλιστα ιδιαίτερα ουσιαστικός στην επίθεση. Επίσης, ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που η Χίμκι ήταν καλύτερο στον τομέα των ριμπάουντ.