Μιλάνο αλλά με… τάσεις αυτοκτονίας!

2015-10-16T22:53:57+00:00 2015-10-17T12:14:11+00:00.

16/Oct/15 22:53

Το Μιλάνο ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα επικρατώντας με 78-76 απέναντι στη Λαμποράλ του πολύ θετικού Γιάννη Μπουρούση.

Το Μιλάνο ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της στη φετινή Ευρωλίγκα επικρατώντας με 78-76 απέναντι στη Λαμποράλ του πολύ θετικού Γιάννη Μπουρούση. Πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι νικητές οι οποίοι πήρα τη νίκη πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσαν προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους μόλις 4 λεπτά πριν τη λήξη, με τους Ισπανούς να επιχειρούν την επική ανατροπή αλλά να μην τα καταφέρνουν στο τέλος.

Εξέλιξη του αγώνα

Αρκετά άναρχο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις Μιλάνο και Λαμποράλ να είναι δύο ομάδες που παραδοσιακά δεν δίνουν μεγάλη προσοχή στην άμυνα. Ο νεοφερμένος Τζένκινς έδωσε προβάδισμα με 6-3 στους Ιταλούς αλλά η ισπανική ομάδα πατούσε καλύτερα πάνω στο παρκέ. Με τον Κοζέρ να προσφέρει σε δημιουργία και σκορ, η Λαμποράλ προηγήθηκε ακόμα και με +7 (19-12) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με τις εύστοχες βολές του Γιάννη Μπουρούση (23-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Μιλάνο πήρε σταδιακά τον έλεγχο του παιχνιδιού μειώνοντας τη διαφορά (31-29) με τον πολύ εύστοχο Χούμελ. Το πρώτο προβάδισμα μετά από ώρα για την ομάδα του Ρέπεσα ήρθε δια χειρός ΜακΛιν ο οποίος διαμόρφωσε το 32-31 χωρίς να αντιμετωπίζει πρόβλημα μέσα στη ρακέτα. Το ημίχρονο ενός ισορροπημένου αγώνα ολοκληρώθηκε στο 38-36 υπέρ των γηπεδούχων με την ιταλική ομάδα να έχει περισσότερες λύσεις.

Με την επιστροφή των ομάδων από τα αποδυτήρια η Λαμποράλ ήταν απογοητευτική. Ο Γιάννης Μπουρούσης και οι συμπαίκτες του δεν βρήκαν τον δρόμο προς το καλάθι για περίπου 4 λεπτά με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στο +12 (48-36), 6.26′ πριν το τέλος της περιόδου. Το Μιλάνο κυκλοφόρησε σωστά τη μπάλα, έβγαλε ελεύθερα τρίποντο και ο Σίμον εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 (59-42) στο 28΄. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Περάσοβιτς ήταν να μειώσουν σε 61-46.

To υπόλοιπο του παιχνιδιού απέδειξε γιατί στο μπάσκετ δεν πρέπει ποτέ κάποιος να χαλαρώνει. Το κυρίαρχο Μιλάνο αύξησε τη διαφορά στο +20 (70-50), στο 36’αλλά από εκείνο το σημείο και μετά έδειξε τάσεις αυτοχειρίας. Το αρχικό 13-0 της Λαμποράλ διαμόρφωσε το 70-63, με 1.52 να απομένουν για τη λήξη. Η πίεση σε ολόκληρο το παρκέ οδήγησε το Μιλάνο σε λάθη, με τη διαφορά να μειώνεται και άλλο (72-67, 47” πριν το τέλος). Οι… τραγικές επιλογές των παικτών του Ρέπεσα συνεχίστηκαν και ο Μπουρούσης μείωσε σε 76-73, 4.9” πριν τη λήξη. Οι εύστοχες βολές του Λαφαγιέτ έκριναν το παιχνίδι με τον Μπουρούση να ευστοχεί σε τρίποντο στην εκπνοή και το σκορ να διαμορφώνεται στο 78-76.

Παίκτης κλειδί

Ο Τζέρελ ΜακΛιν κατάφερε να ξεχωρίσει για τους νικητές οι οποίοι ευτύχησαν να έχουν πολλούς παίκτες σε καλή μέρα. Ο Αμερικάνος σέντερ αποτελεί τη σίγουρη λύση μέσα στη ρακέτα των Ιταλών και με οικονομία προσπαθειών κατάφερε να κυριαρχήσει των αντίπαλων ψηλών μέσα στη ρακέτα.

Που κρίθηκε

Το παιχνίδι κρίθηκε εν πολλοίς στο νεκρό διάστημα της Λαμποράλ με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια. Η ισπανική ομάδα δεν βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι για περίπου τέσσερα λεπτά, το Μιλάνο πήρε διψήφια διαφορά πόντων και έβαλε τις βάσεις για να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη φετινή Ευρωλίγκα.