Πήρε το ντέρμπι με… κατοστάρα η ΤΣΣΚΑ

2015-10-19T20:11:38+00:00 2015-10-19T22:02:52+00:00.

19/Oct/15 20:11

Μολονότι πήγε να “αυτοκτονήσει” στην τέταρτη περίοδο, η “ομάδα του στρατού” νίκησε 100-93 τη Χίμκι

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη πήγαν στην τέταρτη περίοδο, όντας στο +13 (79-66) και προηγήθηκαν με 82-72 (32’) αλλά οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους 12-2 ισοφάρισαν σε 84-84 (34’).

Τελικά, η εξαιρετική παρουσία του Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος πέτυχε 8 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (σ.σ. οι έξι ήταν συνεχόμενοι κάνοντας το 93-87) κι η ψυχραιμία στις βολές (5/6 στο τελευταίο λεπτό) επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να κάνει το “3 στα 3” στη VTB League. Επίσης, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη κατοστάρα (μετά την πρώτη επί της Μακάμπι) κι η τέταρτη σερί επικράτηση επί της Χίμκι, που με τη σειρά της “έπεσε” στο 3-1.