Πάτησε γκάζι στο τέλος η Εφές

2015-10-22T21:00:00+00:00 2015-10-23T11:17:42+00:00.

22/Oct/15 21:00

Με μια τρομερή αντεπίθεση από το 32′ και μετά, η Αναντολού Εφές ανέτρεψε το σκηνικό και μετέτρεψε το ντέρμπι κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο σε έναν υγιεινό περίπατο. Το τελικό 89-73 μιλάει από μόνο του…

Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς είχε πρώτο σκόρερ τον Τζον Ντίμπλερ, τη στιγμή που οι Τόμας Ερτέλ και Άλεξ Τάιους αποτέλεσαν τους άξιους συμπαραστάτες του. Καθοριστικός στο τέλος ήταν και ο Ντέρικ Μπράουν.

Η εξέλιξη του ματς
“Κλειστό” ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τον Ντάριο Σάριτς να κρατάει όρθια την Εφές Αναντολού απέναντι στους αποφασισμένους για τη ζημιά, Ιταλούς. Στο 15′ οι Τούρκοι ξέφυγαν με 35-27. Η Αρμάνι αντέδρασε και το ημίχρονο έκλεισε 43-42.

Στο 23′ ο Αλεσάντρο Τζεντίλε βρήκε ρυθμό και οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 47-51. Ο Τόμας Ερτέλ πρωταγωνίστησε σε σερί 6-0 και τελικά το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 69-63. Στην τελευταία περίοδο φαινόταν αρχικά πως θα υπάρξει ντέρμπι, πριν η Εφές αποφασίσει να πατήσει γκάζι και να πάρει με άνεση το ροζ φύλλο.

Ο Τζον Ντίμπλερ έδειξε ξανά την εκτελεστική του δεινότητα. Με μεγάλα σουτ, ιδίως τριών πόντων, άλλαξε πλήρως τη ροή του αγώνα και οι Τούρκοι πήραν μια σημαντική νίκη. Ο άλλοτε παίκτης του Πανιωνίου είναι παίκτης επιπέδου Ευρωλίγκα και το έδειξε.

Πού κρίθηκε
Στο απίστευτο ξέσπασμα των γηπεδούχων από το 32ο λεπτό και μετά. Με επί μέρους σκορ 18-3, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +16 (87-71), τρία λεπτά πριν τελειώσει ο αγώνας και όλα σταμάτησαν εκεί.