Απέδρασε η Λιμόζ (Video)

2015-10-22T21:40:13+00:00 2015-10-23T11:15:09+00:00.

22/Oct/15 21:40

Με τον Νομπέλ Μπουνγκού-Κολό να εξελίσσεται στον ήρωα των τελευταίων δευτερολέπτων, η Λιμόζ άντεξε στην πίεση της αυτοκαταστροφικής Τσεντεβίτα και κατάφερε να επικρατήσει με 84-80.

Οι Κροάτες δεν μπήκαν ποτέ στο πνεύμα του αγώνα και απλά είχαν κάποια εντυπωσιακά ξεσπάσματα, που τους επέτρεψαν να διεκδικήσουν τη νίκη μέχρι το τέλος.

Ωστόσο, οι Γάλλοι είδαν τον Μπουνγκού-Κολό να βάζει τις τέσσερις καθοριστικότερες βολές του παιχνιδιού και με αυτόν “σημαιοφόρο” απέδρασαν με το βαρυσήμαντο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Πήγε στράφι η υπερπροσπάθεια του Μίρο Μπίλαν, του Σέρχιο Πούλεν και του Τζέιμς Ουάιτ

Η εξέλιξη του αγώνα
Από τα πρώτα του λεπτά το ματς είχε αρχίσει να μυρίζει… διπλό. Η βραχεία κεφαλή 13-11 του 5ου λεπτού χάθηκε εξ’ αρχής για τους Κροάτες και με συντονισμένες ενέργειες των παικτών της Λιμόζ, η πρώτη περίοδος έληξε με 19-27. Επί μέρους σκορ 6-16 και η συνέχεια ήταν ανάλογη…

Ο Μίρο Μπίλαν, που πάλευε σχεδόν μόνος του στο ξεκίνημα, κατάφερε να μειώσει σε 30-35, αλλά οι Γάλλοι δεν άργησαν να κάνουν για πρώτη φορά τη διαφορά διψήφια, ξεφεύγοντας με 30-41 στο 18′, ενώ η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τη Λιμόζ στο +12: 32-44.

Η Τσεντεβίτα ξύπνησε κάπως στην τρίτη περίοδο, αλλά και πάλι δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει. Αυτό το έκανε μόνο στα τελευταία λεπτά, τα οποία είχαν δραματικό χαρακτήρα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προσπεράσουν, όμως ακόμα κι εκεί οι “πράσινοι” έδειξαν χαρακτήρα και πήραν αυτό που ήθελαν.

Σε ένα ματς με ουκ ολίγους πρωταγωνιστές για τη Λιμόζ, ο Νομπέλ Μπουνγκού-Κολό ήταν μακράν ο πολυτιμότερος παίκτης της ομάδας. Πέραν των 17 πόντων, των 7 ριμπάουντ και των 5 ασίστ του, έβαλε είχε 4/4 βολές, όλες στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα.

Πού κρίθηκε
Στη μεγάλη διαφορά των δύο αντιπάλων στο μακρινό σουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/27 τρίποντα (ποσοστό 44%), έναντι των μόλις 6 εύστοχων σε 28 προσπάθειες της Τσεντεβίτα. Με 21% έξω από τη γραμμή των 6.75μ δεν κερδίζεις στο σπίτι σου…