Προσγείωσε την Χίμκι η Μπάγερν!

2015-10-22T22:43:00+00:00 2015-10-23T15:10:25+00:00.

22/Oct/15 22:43

Η Μπάγερν ήταν καλύτερη από την αρχή ως το τέλος, έπαιξε σπουδαία άμυνα και νίκησε εύκολα την Χίμκι των πολλών σκόρερ και των πανάκριβων μεταγραφών

Η Μπάγερν έδειξε πολύ καλά στοιχεία στην πρεμιέρα της στην Πόλη απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, αλλά στο τέλος λύγισε! Με αντίπαλο την Χίμκι που ξεκίνησε την σεζόν με μια άνετη νίκη επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Ρεάλ Μαδρίτης, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς απέδειξε πως βρίσκεται πραγματικά σε πολύ καλό δρόμο!

Η Μπάγερν κέρδισε εύκολα την Χίμκι με 69-60 και η επικράτηση ήταν απόλυτα δίκαιη. Με προσηλωμένη και σταθερή άμυνα απέναντι στα επιθετικά ατού του αντιπάλου και με 4 παίκτες να σκοράρουν διψήφιο αριθμό πόντων. Οι Τζέντοβιτς και Ρένφροε ήταν οι κορυφαίοι των νικητών με πολύπλευρη προσφορά, ενώ καθοριστικοί ήταν και οι Ντιόν Τόμσον και Κέι Σι Ρίβερς.

Οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Νιχάντ Τζέντοβιτς έδειξαν από πολύ νωρίς πως δεν αστειεύονται! Προηγήθηκαν με 19-8 με τον κορυφαίο της αναμέτρησης να έχει σκοράρει ήδη 12 πόντους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν αποπεράτωσε την κυριαρχία της και έφτασε την διαφορά ως τους 16 πόντους (42-26) ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις έδειξε διάθεση να ανατρέψει την κατάσταση και με ξεσπάσματα από τον Σβεντ και τον Όγκουστιν, κατάφερε να μειώσει μέχρι τους 6 πόντους. Δεν είχε, όμως, ευστοχία στα πολλά μακρινά σουτ που επιχειρούσε, με αποτέλεσμα η Μπάγερν να διατηρήσει τον πλήρη έλεγχο και να μπει στο τελευταίο τρίλεπτο με διαφορά ασφαλείας 12 πόντων (67-55) στο 37′. Η Ρωσική ομάδα δεν διέθετε το καθαρό μυαλό, ούτε βρήκε κάποιο παίκτη να πρωταγωνιστήσει σε ένα σενάριο ανατροπής.

Που κρίθηκε

Η Μπάγερν βρέθηκε σε καλύτερη μέρα, είχε περισσότερη ενέργεια, περισσότερους παίκτες σε παραγωγική βραδιά και από την αρχή ως το τέλος ήταν η καλύτερη ομάδα πάνω στο παρκέ. Τα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, όταν η Χίμκι με την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό σούταρε 5 διαδοχικά τρίποντα και αστόχησε ήταν το σημείο που διαφάνηκε πως η ομάδα του Πέσιτς δεν θα κινδυνεύσει.

Παίκτης – κλειδί

Ο Νιχάντ Τζέντοβιτς, παρότι πολλοί παίκτες είχαν εξαιρετική απόδοση. Γιατί έδωσε το “σύνθημα” στην αρχή του αγώνα και ήταν ο παίκτης που ώθησε την Μπάγερν στο να πάρει την πρώτη διψήφια διαφορά της στο παιχνίδι. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.