2015-10-22T22:41:27+00:00 2015-10-23T11:09:45+00:00.

Lefteris Moutis

22/Oct/15 22:41

Γκιστ

Ο Τζέιμς Γκιστ έκανε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί της Καρσίγιακα με 85-73 στο ΟΑΚΑ!

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Ο Αμερικανός ψηλός διέλυσε το προηγούμενο ρεκόρ σκοραρίσματός του σε μια βραδιά που κυριάρχησε πλήρως έναντι των αθλητικών ψηλών της Καρσίγιακα. Ωστόσο, ρεκόρ έκανε και ο Καλάθης με 11 ασίστ όντας ο παίκτης-ορχήστρα, ενώ και ο Δημήτρης Διαμαντίδης αναρριχήθηκε στην ένατη θέση της λίστας των σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε οργανωμένα και με πλάνο βγάζοντας από νωρίς την τουρκική ομάδα εκτός ρυθμού. Ετσι, οι “πράσινοι” κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα με έναν εμφατικό τρόπο.

Εξέλιξη του αγώνα

Μπροστά σε περίπου 8000 φίλους της ομάδας ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 12-7 νωρίς στο παιχνίδι μετά από όμορφη δημιουργία του Καλάθη και κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ. Η πολύ καλή άμυνα των “πρασίνων” και τα 4 γρήγορα κλεψίματα έφεραν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (21-10, 7′) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο εντυπωσιακό 30-15.

Η επιβλητική εμφάνιση της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και στο +16 (40-24, 15′), με τον Γκιστ να σκοράρει κατά βούληση. Από την άλλη πρευρά, η Καρσίγιακα τα είχε χαμένα με τα 8 λάθη και τα 3/18 τρίποντα στην ανάπαυλα να είναι ενδεικτικά της απογοητευτικής εμφάνισης. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 47-34 με τους γηπεδούχους να έχουν 14-3 αναλογία ασίστ-λάθη και το… μαγικό 13/16 μέσα από το ζωγραφιστό.

Μουδιασμένο ήταν το ξεκίνημα στο 2ο ημίχρονο με την Καρσίγιακα να τρέχει σερί 6-0 και να στέλνει για πρώτη φορά μετά από ώρα τη διαφορά κάτω από τους δέκα, 47-40 στο 22′. Ο Παναθηναϊκός χωρίς καμία διάθεση να μπει σε περιπέτειες, αντέδρασε άμεσα και με τον Γκιστ να φτάνει τους 21 (!) πόντους προηγήθηκε με 58-44 στο 27′. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα ήταν να μειώσει σε 65-52 με τρίποντο του Ράγκλαντ.

Η τελευταία στροφή της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, ο Νικ Καλάθης μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη και την διαφορά να φτάνει στη μεγαλύτερη τιμή της 80-62 στο 37′. Το τελικό 85-73 μπορεί να θεωρηθεί τιμητικό για την Καρσίγιακα με τον Παναθηναϊκό να χαρίζει μία παράσταση στους φίλους της ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 47-34, 65-52, 85-73

Παίκτης-κλειδί

Ο Νικ Καλάθης ήρθε για να κάνει τη διαφορά στον φετινό Παναθηναϊκό και απόψε απέδειξε πως είναι έτοιμος να ηγηθεί της νέας προσπάθειας. O 26χρονος γκαρντ ήταν άψογος σε άμυνα και οργάνωση, έκανε προσωπικό ρεκόρ στην Ευρωλίγκα με 11 ασίστ, πέτυχε 6 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Που κρίθηκε

Στην πολύ καλή άμυνα και το εντυπωσιακό ξεκίνημα της ομάδας του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πίεσαν ασφυκτικά τους αντιπάλους τους αναγκάζοντας τους σε πολλά λάθη και δύσκολα σουτ. Η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα απο νωρίς με τους “πράσινους” να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη.