Με τέτοιο Μπουρούση, δεν μπορούσε ο Ολυμπιακός

2015-10-23T22:58:00+00:00 2015-10-24T16:25:12+00:00.

Lefteris Moutis

23/Oct/15 22:58

Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε ρεκόρ καριέρας απέναντι στον Ολυμπιακό και οδήγησε τη Λαμποράλ στη μεγάλη νίκη με 96-89 στην παράταση.

Ο διεθνής σέντερ κυριάρχησε απολύτως διαλύοντας τους ψηλούς των “ερυθρολεύκων”. Πέτυχε 28 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ και είχε 43(!) βαθμούς αξιολόγησης διαλύοντας όλα τα ρεκόρ.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έτσι πήγε στράφι και η βραδιά ρεκόρ του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος πέτυχε 28 πόντους με 6/7 τρίποντα, μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Σε κάθε παιχνίδι ο Ολυμπιακός του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκινά έχοντας ως πρώτιστη αρχή να παίξει καλή άμυνα και να περιορίσει επιθετικά τους αντιπάλους του κατεβάζοντας το ρυθμό και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ. Μέχρι τώρα άλλωστε το πρόβλημα των “ερυθρολεύκων” ήταν κυρίως επιθετικό και δημιουργικό και όχι αμυντικό. Ωστόσο, στη Βιτόρια τα πράγματα ήταν εντελώς διαφορετικά.

Η Λαμποράλ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση ακολουθώντας τον αγαπημένο της γρήγορο ρυθμό και με τα συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (13-16, 7′) παρότι ο Ολυμπιακός με τους Χάντερ και Λοτζέσκι έδειχνε να έχει μπει με καλό ρυθμό στην επίθεση.

Οι Πειραιώτες είχαν για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν διαθέσιμο τον Οθέλο Χάντερ και ήταν μάλιστα σε καλή επιθετικά βραδιά, καθώς πέτυχε 7 πόντους σε τρία λεπτά, αλλά αποσύρθηκε γρήγορα λόγω φάουλ. Ο Σπανούλης ήταν σε ένα ακόμα φετινό παιχνίδι εξαιρετικός στη δημιουργία βάζοντας στο παιχνίδι τον Γιάνγκ.

Η κυριαρχία του Μπουρούση

Ωστόσο τα συνεχόμενα χαμένα ριμπάουντ, η κακή αμυντική λειτουργία και η εξαιρετική απόδοση του Γιάννη Μπουρούση, άλλαξαν τα δεδομένα στο παιχνίδι. Οι Βάσκοι εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιστροφές των “ερυθρολεύκων” και με τον Ελληνα σέντερ να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι άρχισε να αποκτά διαφορά ασφαλείας (33-23, 15′).

Ο Ολυμπιακός σκόραρε μετά βίας και με τους Λοτζέσκι, Σπανούλη και Πρίντεζη, αλλά η διαφορά φλέρταρε συνεχώς με διψήφια νούμερα χάρη στα δυο συνεχόμενα ελεύθερα τρίποντα του Μπουρούση που εκμεταλλεύτηκε τις κακές περιστροφές των Πειραιωτών.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του Ολυμπιακού αμυντικά ήταν ακόμα χειρότερη, καθώς… πρόλαβε να δεχθεί 64 πόντους μέχρι το 26′ με τον Μπουρούση να κυριαρχεί και τους Ανταμς, Τζέιμς και Κοζέρ να μπαίνουν σταδιακά στο παιχνίδι. Αν μάλιστα ο Λοτζέσκι δεν βρισκόταν στη ζώνη του… λυκόφωτος στην τρίτη περίοδο (πέτυχε 13 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά), ο Ολυμπιακός θα σε πολύ πιο δυσχερή θέση από ο,τι τον έφερνε το -13 (64-51) του 26′.

Η μεταμόρφωση

Το ματς έδειχνε ότι δεν μπορούσε να γυρίσει, αν ο Ολυμπιακός δεν γινόταν πιο συγκεντρωμένος και πιο επιθετικός στην άμυνα του. Με μπροστάρηδες τους Στρόμπερι, Χάκετ και Μάντζαρη, οι Πειραιώτες πίεσαν τους Βάσκους, πέτυχαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τον πρώτο να δείχνει για πρώτη φορά πόσο πολύτιμος μπορεί να αποδειχθεί.

Οι “ερυθρόλευκοι” ανέκτησαν πια αυτοπεποίθηση και με ηγέτη στην επίθεση στην τελευταία περίοδο τον Βασίλη Σπανούλη έτρεξαν επιμέρους σκορ 16-4 και προηγήθηκαν (72-71, 36′) για πρώτη φορά μετά την πρώτη περίοδο.

Ωστόσο, το γεγονός ότι προηγήθηκε, αντί να βοηθήσει τον Ολυμπιακό ψυχολογικά, τον οδήγησε να κάνει και πάλι τρία φθηνά αμυντικά λάθη και να επιτρέψει και πάλι στη Λαμποράλ να ανακτήσει αυτοπεποίθηση και προβάδισμα (77-72, 38′).

Το μπλακ-άουτ και το δραματικό φινάλε

Η μεγάλη επιστροφή του Ολυμπιακού πραγματοποιήθηκε από τον Βαγγέλη Μάντζαρη και τον Ματ Λοτζέσκι, οι οποίοι πέτυχαν δυο συνεχόμενα τρίποντα φέροντας και πάλι το ματς στα μέτρα των Πειραιωτών (77-78, 1’29” για τη λήξη). Ο Χάνγκα πέτυχε ένα σπουδαίο καλάθι, ο Μπουρούσης είχε 1/2 βολές, ο Πρίντεζης ισοφάρισε σε 80-80, ο Σπανούλης έχασε την ευκαιρία να δώσει με δικό του τρίποντο τη νίκη στον Ολυμπιακό και ο Μάικ Τζέιμς λίγο έλειψε να δώσει τη νίκη στη Λαμποράλ. Ο Αμερικανός γκαρντ σούταρε με τη λήξη του χρόνου από το κέντρο του γηπέδου, ευστόχησε, η ψυχή των Πειραιωτών πήγε στην… Κούλουρη, αλλά επέστρεψε στη θέση της όταν οι διαιτητές είδαν μέσω του ριπλέι ότι το καλάθι ήταν εκπρόθεσμο.

Στην παράταση ο Μπουρούσης συνέχισε να είναι σεληνιασμένος, η Λαμποράλ προηγήθηκε με 90-84, ο Μάντζαρης πέτυχε ένα σπουδαίο τρίποντο για το 90-87, αλλά ο Τζέιμς στην επόμενη φάση ευστόχησε σε ένα ακόμα απίθανο τρίποντο (93-87) με τον Μάντζαρη να μειώνει σε 93-89, στα 39” για το τέλος. Ο Μπουρούσης και ο Χάνγκα είχαν /4 βολές, ο Ολυμπιακός δεν έβαλε άλλο μεγάλο σουτ και έτσι ηττήθηκε με

Που κρίθηκε
Η κακή άμυνα που έπαιξε ο Ολυμπιακός στα πρώτα 25′ ήταν καταδικαστική, διότι έφερε τους “ερυθρόλευκους” σε μειονεκτική θέση. Ωστόσο, θα μπορούσαν να κερδίσουν το παιχνίδι αν ήταν πιο συγκεντρωμένοι και προσεκτικοί στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στην παράταση.

Ο παίκτης-κλειδί
Ο Γιάννης Μπουρούσης απίθανος, πέτυχε 28 πόντους κάνοντας ρεκόρ καριέρας, μάζεψε 12 ριμπάουντ και διέλυσε την άμυνα του Ολυμπιακού σε ένα ματς που είχε ιδιαίτερη σημασία για εκείνον.