“Δάγκωνε” ο Ρούμπιο

2015-10-29T08:25:37+00:00 2015-10-29T15:53:20+00:00.

29/Oct/15 08:25

Ρούμπιο

Ο Ισπανός γκαρντ έκανε ρεκόρ καριέρας κι οι Τίμπεργουλφς νίκησαν στο Λ.Α. τους Λέικερς με 112-111, στην επιστροφή του Κόμπι Μπράιαντ

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Στο πρώτο παιχνίδι του “Black Mamba” από τον περασμένο Ιανουάριο, οι Λέικερς προηγήθηκαν με 16 πόντους αλλά τον είδαν να χάνει τα τελευταία οκτώ σουτ και τη Μινεσότα να κάνει την ανατροπή. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρίκι Ρούμπιο, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με 28 πόντους, ενώ μοίρασε και 14 ασιστ. Πριν τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Φλιπ Σόντερς, ενώ οι δύο ομάδες φορούσαν ειδικά μπλουζάκια προθέρμανσης προς τιμήν του.

Garnett Young

Οι Νικς “διέλυσαν” 122-97 τους Μπακς, οι οποίοι δεν είχαν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που εξέτισε την τιμωρία του για το περσινό περιστατικό με τον Μάικ Ντανλίβι στον πρώτο γύρο των playoffs. Με ήττα ξεκίνησαν κι οι Κινγκς του Κώστα Κουφού, οι οποίοι δεν τα κατάφεραν (111-104) κόντρα στους Κλίπερς. Ο Έλληνας σέντερ ξεκίνησε βασικός σε 23 λεπτά είχε 10 πόντους (5/6 διπ.), 7 ριμπάουντ, 2 τάπες και μια ασιστ κι ένα κλέψιμο.