Συνεχίζει ακάθεκτη η Μάλαγα

2015-10-30T22:38:29+00:00 2015-10-31T01:14:15+00:00.

30/Oct/15 22:38

Η Μάλαγα επικράτησε 81-69 της Νταρουσάφακα και πέτυχε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα

Η ομάδα της Ανδαλουσίας είχε εξαιρετική κυκλοφορία στην επίθεση, έχοντας εντυπωσιακή αναλογία ασιστ/λαθών (24-6), ενώ σε πολύ καλή κατάσταση ήταν ο Έντουιν Τζάκσον. Οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τα 16 λάθη τους αλλά και την αστοχία τους από τη γραμμή των βολών (13/21).

Η Νταρουσάφακα έδειξε διάθεση να “ζορίσει” τη Μάλαγα και με 9 πόντους του Ερντέν προηγήθηκε με 22-18 (11’), ωστόσο ο Τζάκσον ήταν ιδιαίτερα ορεξάτος. Ο Γάλλος σημείωσε 11 πόντους με 4/4 σουτ σε 12 λεπτά στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα η Ουνικάχα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, σημειώνοντας 28 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι που ξεκίνησαν με 12/17 δίποντα, συνέχισαν το ίδιο δυνατά φτάνοντας για πρώτη φορά στο +11 (50-39 στο 21’). Με τη συγκεκριμένη διαφορά μπήκαν και στην τέταρτη περίοδο αφού βρήκαν απαντήσεις στις προσπάθειες της τουρκικής ομάδας, η οποία έχανε με ευκολία ευκαιρίες να μειώσει από τη γραμμή των βολών. Κάπως έτσι η Μάλαγα με τον Τζάκσον να είναι ασταμάτητος ξέφυγε με 72-56 και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Που κρίθηκε

Η Μάλαγα, όπως αναφέραμε πιο πάνω, είχε εντυπωσιακή αναλογία ασιστ/λαθών και ουσιαστικά έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της από τη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα της Ανδαλουσίας έκανε επιμέρους 28-17 κι έκοψε τα φτερά της Νταρουσάφακα που είχε μπει δυνατά στο ξεκίνημα.

Παίκτης-κλειδί

Ο Έντουιν Τζάκσον ξεκίνησε εντυπωσιακά σημειώνοντας 11 πόντους σε 12 λεπτά κι ηγήθηκε στην πολύ καλή δεύτερη περίοδο της ομάδας του. Τελικά ολοκλήρωσε το ματς με 18 πόντους.