Φόρτσαρε στο τέλος η Μπάγερν

2015-10-30T22:55:30+00:00 2015-10-31T01:10:43+00:00.

30/Oct/15 22:55

Η ομάδα του Μονάχου είχε καλύτερο… φίνις κι επικράτησε της Στρασμπούργκ με 76-61, διατηρώντας το αήττητο στην έδρα της

Η Μπάγερν είναι δεδομένο ότι θα στηριχθεί στην έδρα της για να περάσει στην επόμενη φάση και μέχρι στιγμής τα πάει εξαιρετικά, έχοντας κάνει το “2 στα 2”. Με 11/24 τρίποντα επικράτησε της γαλλικής ομάδας που ήταν γενικά άστοχη και δεν μπόρεσε να κάνει δεύτερη μεγάλη νίκη μετά την επικράτηση επί της Φενέρ.

Η Στρασμπούργκ υπέπεσε σε αρκετά λάθη από το ξεκίνημα, ωστόσο η αποτελεσματικότητα έξω από τα 6μ75 (ξεκίνησε με 5/11) της επέτρεψε να μείνει κοντά στην Μπάγερν. Οι Βαυαροί είδαν τη γαλλική ομάδα να αντιδρά άμεσα, όταν βρέθηκε στο -9 (27-18 στο 15’). Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, όμως, η Μπάγερν μπήκε φουριόζα και με σερί 8-0, ξέφυγε με 39-29. Ο Γκολούμποβιτς ήταν αυτός που ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους που μείωσαν στον πόντο (44-43 στο 26’) αλλά στην τελευταία περίοδο η Στρασμπουργκ έμεινε από δυνάμεις. Οι Τζέντοβιτς και Σαβάνοβιτς ανέλαβαν δράση για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν σε μια εύκολη επικράτηση, κάνοντας επιμέρους 22-14 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Που κρίθηκε

Με 23/63 σουτ εντός πεδιάς οι φιλοξενούμενοι δύσκολα θα έφευγαν με το “διπλό” από τη Γερμανία. Κάπως έτσι η Μπάγερν έκανε ένα σερί 10-0 μέχρι τα μέσα της τέταρτης περιόδου και ξέφυγε με 66-53, βάζοντας τέλος στα όνειρα της Στρασμπούργκ.

Θα ήταν άδικο να επιλέξουμε έναν από τους δύο, γι’ αυτό θα πούμε το δίδυμο Ντζέντοβιτς-Σαβάνοβιτς, το οποίο είχε μαζί 40 πόντους με 6/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 7 ασιστ.